6.2 Kalite Amacları Ve Bunlara Erismek Icin Planlama Nedir. Ne Yapılmalidir?

Ferhat

Orgeneral
Site Yöneticisi
Misafir
VIP
6.2.1 Kuruluş, kalite yönetim sistemi için ihtiyaç duyulan ilgili fonksiyon, seviye ve proseslerde kalite amaçlarını
oluşturmalıdır.
Kalite amaçları:
a) Kalite politikası ile uyumlu olmalı,
b) Ölçülebilir olmalı,
c) Uygulanabilir şartları dikkate almalı,
d) Ürün ve hizmetlerin uygunluğu ve müşteri memnuniyetini arttırmaya uygun olmalı,
e) İzlenmeli,
f) Duyurulmalı,
g) Uygun şekilde güncellenmeli
dir. Kuruluş, kalite amaçlarını dokümante edilmiş bilgi olarak muhafaza etmelidir.

Standarda göre amaç ve hedefleri oluştururken ISO 9001 Kalite Politikası ile tutarlı olması gerekmektedir.
Oluşturulan hedefler ölçülebilir ve net ifadelerle tanımlanmalıdır.
Ör; Bir önceki yıl %3 olan uygunsuz ürünleri bu yıl %2 seviyesine düşürülmesi
Uygulanabilir şartlar olarak düşünülmesi gerekenler ise firma alt yapısı uygunsuz ürünleri ölçebilecek kayıt yada yazılım sistemi ile doğrulayabiliyor olmasıdır. ayrıca oluşturulan hedefler yasa mevzuat veya piyasa şartlarında gerçekci uygulanabilir durumda olması gerekmektedir.
Ör. Satışı yapılan ürünlerin garanti süresini 1 yıl olarak tanımlamak ve garanti süreçi içersinde hizmet verilen ürünlerin geçen yıla oranla %20 düşürmek olarak verilen hedef garanti mevzuatına uygun değildir. böyle bir hedefin konulması doğru değildir.

hedefler verilen tarihlerde yerine getirilip getirilmediği izlenmelidir.
oluşturulan hedefler ilgili kişilere duyurulmalıdır ve farkındalığı sağlanmalıdır.
hedeflerde bir değişikliğe gidildiğinde oluşturulan hedefler güncellenmelidir.

Tüm bu bahsedilen konuları göz önünde bulundurularak Amaç ve Hedefler Dokümante edilmesi standarda göre zorunludur.
saygılar

6.2.1 Kuruluş, kalite yönetim sistemi için ihtiyaç duyulan ilgili fonksiyon, seviye ve proseslerde kalite amaçlarını
oluşturmalıdır.
Kalite amaçları:
a) Kalite politikası ile uyumlu olmalı,
b) Ölçülebilir olmalı,
c) Uygulanabilir şartları dikkate almalı,
d) Ürün ve hizmetlerin uygunluğu ve müşteri memnuniyetini arttırmaya uygun olmalı,
e) İzlenmeli,
f) Duyurulmalı,
g) Uygun şekilde güncellenmeli
dir. Kuruluş, kalite amaçlarını dokümante edilmiş bilgi olarak muhafaza etmelidir.

Standarda göre amaç ve hedefleri oluştururken ISO 9001 Kalite Politikası ile tutarlı olması gerekmektedir.
Oluşturulan hedefler ölçülebilir ve net ifadelerle tanımlanmalıdır.
Ör; Bir önceki yıl %3 olan uygunsuz ürünleri bu yıl %2 seviyesine düşürülmesi
Uygulanabilir şartlar olarak düşünülmesi gerekenler ise firma alt yapısı uygunsuz ürünleri ölçebilecek kayıt yada yazılım sistemi ile doğrulayabiliyor olmasıdır. ayrıca oluşturulan hedefler yasa mevzuat veya piyasa şartlarında gerçekci uygulanabilir durumda olması gerekmektedir.
Ör. Satışı yapılan ürünlerin garanti süresini 1 yıl olarak tanımlamak ve garanti süreçi içersinde hizmet verilen ürünlerin geçen yıla oranla %20 düşürmek olarak verilen hedef garanti mevzuatına uygun değildir. böyle bir hedefin konulması doğru değildir.

hedefler verilen tarihlerde yerine getirilip getirilmediği izlenmelidir.
oluşturulan hedefler ilgili kişilere duyurulmalıdır ve farkındalığı sağlanmalıdır.
hedeflerde bir değişikliğe gidildiğinde oluşturulan hedefler güncellenmelidir.

Tüm bu bahsedilen konuları göz önünde bulundurularak Amaç ve Hedefler Dokümante edilmesi standarda göre zorunludur.
saygılar

Örnek verebilirmisiniz ? Aklınıza gelenlerden.Basit bir soru biliyorum.Örnek oldukça daha iyi kavrıyorum.

Örnek verebilirmisiniz ? Aklınıza gelenlerden.Basit bir soru biliyorum.Örnek oldukça daha iyi kavrıyorum.
Amaç: Akaryakıt Sektöründe Türkiyede İlk 5 Firma arasında yer almak.
Hedef 1: 2017 Yılındaki .........TL ciro 2018 Yılında %10 artırarak .............TL ye ulaşması
Hedef 2: 2017 yılındaki Toplam satış miktarı ................Lt den 2018 yılında ..................Lt ye çıkarmak.
Hedef 3: Toplam bayi sayımız ............. iken 2018 Yılında .............. bayiye ulaşmak.
.......... olan yerlere sayısal değerler konulmalı ve ölçülebilir olmalıdır.
Amaç daha üst bir çatıdır. bu amaca ulaşmak için alt hedefler daha spesifik ve daha net ifadelerle ve daha net ölçülebilir olmalıdır.
Kolay Gelsin...

Merhaba kolay gelsin,yeni kurulan firmada sayısal değerler koymak mümkün olmuyor,böyle bir durumda nasıl hareket edilmeli,şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba kolay gelsin,yeni kurulan firmada sayısal değerler koymak mümkün olmuyor,böyle bir durumda nasıl hareket edilmeli,şimdiden teşekkür ederim.
:):):):)
O zaman başka ölçülebilecek amaç ve hedefler bulmanız gerekecek:)
İşiniz Zor...
Kolay gelsin...

Bir şeyi ölçmen için kıyas yapman gerekiyor. Senin öyle bir durumun olmadığı için sayısal hedefleri bir sonraki sene koyarsın.

Aynı durum bende de var.
Sanırsam formu boş bırakacağız, zamanı gelince doldururuz mu diyeceğiz :)
yoksa 6 aylık verilerle yapılabiliyor mu?
1 yıl zorunlu mu acaba ?

Aynı durum bende de var.
Sanırsam formu boş bırakacağız, zamanı gelince doldururuz mu diyeceğiz :)
yoksa 6 aylık verilerle yapılabiliyor mu?
1 yıl zorunlu mu acaba ?
İlk sene için çok zorlayacaklarını sanmıyorum. Ancak dönem kısıtlaması yok. Aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık olabilir.

Merhabalar,

Eğer elinizde sayısal veri yok ise ilk sefer genelden özele giderek hedef vermeniz yeterli olacaktır. Hedeflerinizi şu an ölçemiyor olmanız ölçülemez olduğu anlamına gelmez. Verileri toplayarak 1 ay, 6 ay, 12 ay ne ise size bir kaynak oluşturacak ise bu ölçülebilir veridir. Standardın istediği de bu.

Kuruluşun hedefleri belirlenir. ( Bunu üst yönetim belirler. Kuruluş strateji kararlarından gelir) Örnek: Üretim miktarının ...... olması ( ilk yıl öngörülen, gerçekliği bulunan bir değer girilebilir.)
Süreçlerin hedefleri belirlenir. ( bu süreç kuruluş hedeflerinden hangisine hizmet eder bunu tartmak lazım.) Süreç hedefinde arızi bakım oranlarının ....... olması veya veri var ise ...... oranında azaltılması ki yaşayan bir işletme ise bu veri elde vardır.
KPI' lar belirenir. Artık departmandan iş beklenir. Planlı bakım sıklığının yılda bu kadar olması gibi.
Buradan da şirketler kişilere hedef verebilirler. ( İK'nın stratejisine bağlı )

Sonuç olarak; Şirket Üretimini arttırmak istiyor. Bunu sağlayabilmek için üretim planına uyum şart. Arıza işleri bozar bu yüzden planlı bakım sıklığını arttırarak kontrolü sağlayacak ve beklenmedik duruşların önüne geçecek.
Bunu kim yapacak: Bakım onarım
Bunu ne zamana kadar yapacak: termin verilmeli
Bunun için hangi kaynaklara ihtiyacı var:
Bu hedefleri birimlerle paylaşarak duyurma işlemini de görmüş olur. kişiler süreçlerinin hedef ve KPI larını bilmeli.

Bununla ilgili bir formu olan varsa paylaşabilir mi?
doküman yükleyemiyorum fakat başlıkları yazıyorum siz excel formatına dökebilirsiniz.
İlgili Birim / Hedef / Hedef Sorumlusu / Hedeflerin Gerçekleştirilme Planı ( bu hedefi nasıl yapacağının açıklaması ) / Hedeflere Ulaşmak İçin Planlanan Termin / Hedef İzleme Sıklığı ( 4 ay- 6 ay - 1 yıl ) / Hedef İzleme sonuçları : 1. İzleme - 2. İzleme - Gerçekleşen Değer

Merhabalar. İşiniz arkadaşın dediği gibi zor değil. İlk sene 2020 yılında hedefiniz yapmış olduğunuz üretimin verilerini toparlamak olsun. Attığınız hurda kayıtları, yapılan satışlar, yeni müşteriler, Gelen giden sipariş adetleri vb. Sonra da yıl sonu toplantısı düzenleyin. Yıl sonu toplantınızda ölçtüğünüz verilerin analizleyerek bunları daha iyi fırsatlarla nasıl düşürebilir/arttırabilir bunları değerlendirin. Sonra da hedef koyun. Bunlara KPI deniyor. Teşekkür ederim.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri