8.5.6.1.1 Proses Kontrollerde Geçici Değişiklik ( Yeni Madde )

Ali Şahin

Orgeneral
Moderatör
Üye
Bu madde den anladığım kontrol cihazlarını bir alternatif listesi olmasını istiyor peki makineler için bir alternatif isteniyormu bir de dokümante edilmesi gerektiği yazılmış yardımcı olabilirmisiniz hazırladığınız süreç bir listeyi örnek amaçlı paylaşabilirmisiniz.

Hayır, kontrol ekipmanları ya da makineler için yedeklemekle ilgili bir madde değil bu.Alternatif kontrol yöntemidir.
Proses parametresi örneğini alalım - sıcaklık. Kontrol planında tanımlanan standart kontrol yöntemi, ısıtıcı regülatörlerine bağlı termokupllu otomatik sistemdir. Bu sistemin arızalanması durumunda manuel ölçümü gerçekleştireceksiniz, örn. Her 5 dakikada bir ve mevcut sıcaklık değerini spesifikasyonda tutmak için ısıtıcı ayar değerini manuel olarak ayarlayın. Süreci durdurmak yerine, değişimi ve yeniden başlatmayı beklemek yerine ve üretim kapasitesinin aniden düşmesiyle müşteriniz tehlikeye gireceğinden, diğer süreç kontrolü yöntemlerini uygularsınız.
Ya da otomatik CMM cihazı ile kontrol ettiğiniz bir parçanız var. Otomatik CMM de sorun olması durumunda manuel kontrollü CMM ile ölçüm yapmak gibi.

Kontrol planında, ürünün üretimi, depolanması ve nakliyesi sırasında kontrol edilmesi gereken ürün ve süreç özellikleri vardır. Kontrolleri için kullanılan tanımlı değerlendirme / ölçüm teknikleri vardır. Bu gereklilik, değerlendirme / ölçüm teknikleri sütununda listelenen ekipmanın bulunma riski ile ilgilidir.

Şu şekilde yapabilirsiniz,
-APQP de yedekleme ekipmanı sırasında belirleyin.
-Kontrol planlarında belirleyebilirsiniz
-Acil durum planlarında olabilir
-Reaksiyon planı olabilir

Not: Eger ölçümde kullanılacak cihazlarla ilgili müşterinizle bir anlaşmanız varsa (özel istek) bu gibi durumlarda alternatif kontrol yöntemiyle kontrol edilen ürünlerin Lot bazında izlenmesi gerekir. Ve müşterinin bilgilendirilmesi gerekir. Özel isteklerde ölçüm kontrol metodu ile ilgili bir talep yoksa siz bu alternatif kontrol metotlarını müşteri onaylı APQP lere tanımlayınız.

slm. bu maddeyi minör uygunsuzluk olarak değerlendiriyorlar. sizlerde herhangi bir çalışma örneği varmıdır?

Ekte iletiyorum henüz tam olarak tamamlanmadı ama en azından örnek olması açsından değerlendirebilirsiniz.
Ali Bey merhabalar,
öncelikle paylaşımınız için teşekkürler. Geçen ay geçirmiş olduğumuz sistem denetiminde bu madde ile ilgili bir uygunsuzluk aldık, bununla birlikte talimatımızın da FMEA mantığında risk ve etki puanlarını içerecek şekilde olmasını istediler. sizin tablonuzdaki risk kısımlarını çok düşük çok yüksek olarak belirleyici bir talimatınız var mı? Nasıl bir talimat hazırladınız yardımcı olabilir misiniz.

merhabalar,

kullanılan her ölçüm ekipmanı için bir alternatif tanımlamamız gerekmekte midir?

her alternatif için MSA yapmamız gerekir mi?

ölçüm aletine alternatif birden fazla ölçüm aleti varsa her birini tek tek mi yazmak gerekir? aşağıdaki gibi yazılsa tek bir satırda riski değerlendirilse olur mu?

İğne Uçlu Dijital Kumpas 2609146048 BİRBİRİ ARASINDA ALERNAİF KULLANILABİLİR
İğne Uçlu Dijital Kumpas 2504171930
İğne Uçlu Dijital Kumpas 2512152001
İğne Uçlu Dijital Kumpas 708171039

makine içinde değerlendirmek gerekir mi?
CNC X alternatifi CNC Y, riski için MTTR /MTBF ye baksak yeterli olur mu? yoksa çok detaya mı inilmiş olur?

aynı durumu alternatif hammaddeler için de beklenir mi?

çap 65 (c45) çelik yerine çap 50 (c45) yazıp bırakmak yeterli olur mu? yoksa değerlendirilmesi beklenir mi?

konu hakkında yorumlarınızı rica ederim.

sağlıklı günler dilerim.

Merhabalar,
Çalıştığım firma talaşlı imalat üzerine dolayısıyla çok fazla ölçüm aleti var ve ölçüm ekipmanlarını kontrol planında tanımlamak yerine proses kontrol formlarından takip ediyoruz. Bu maddenin problem yaratacağını düşünüyorum, sistemde nasıl tanımlayabiliriz net bir sonuç çıkaramadım.

Merhabalar,
Çalıştığım firma talaşlı imalat üzerine dolayısıyla çok fazla ölçüm aleti var ve ölçüm ekipmanlarını kontrol planında tanımlamak yerine proses kontrol formlarından takip ediyoruz. Bu maddenin problem yaratacağını düşünüyorum, sistemde nasıl tanımlayabiliriz net bir sonuç çıkaramadım.

Merhaba,
Kontrol planında alternatif kontrol yöntemleri için ayrı bir talimata atıfta bulundum ben, o talimatta da denetçi bizden şunları talep ettiğini iletti;
Alternatif yöntem olarak tanımladığımız metodun riskleri nelerdir, Bu riskleri ortadan kaldırmak için parçayı örneğin; ne şekilde konumlandırmalıyız, parçayı nasıl tutmalıyız, ölçüm farkları ne olur, bir yöntem belirleyerek talimat oluşturmalısınız , eğer kendi içimizde bir alternatif yok ise ve dış lab. desteği alacak isek 'onların müşteri onayı, kapasiteleri, cihaz kalibrasyon raporları' gibi. Bu listenize Poka-Yoke sistem ve parçalarınız da dahil olmalı dedi. (Bu talimatı da Fmea mantığında değerlendirmeniz gerekir dedi.)

Denetçinin söylediklerinden aklıma gelenler bunlar, umarım aktarabilmişimdir. Farklı bir detay hatırlarsam yine yazarım.

Merhaba,
Kontrol planında alternatif kontrol yöntemleri için ayrı bir talimata atıfta bulundum ben, o talimatta da denetçi bizden şunları talep ettiğini iletti;
Alternatif yöntem olarak tanımladığımız metodun riskleri nelerdir, Bu riskleri ortadan kaldırmak için parçayı örneğin; ne şekilde konumlandırmalıyız, parçayı nasıl tutmalıyız, ölçüm farkları ne olur, bir yöntem belirleyerek talimat oluşturmalısınız , eğer kendi içimizde bir alternatif yok ise ve dış lab. desteği alacak isek 'onların müşteri onayı, kapasiteleri, cihaz kalibrasyon raporları' gibi. Bu listenize Poka-Yoke sistem ve parçalarınız da dahil olmalı dedi. (Bu talimatı da Fmea mantığında değerlendirmeniz gerekir dedi.)

Denetçinin söylediklerinden aklıma gelenler bunlar, umarım aktarabilmişimdir. Farklı bir detay hatırlarsam yine yazarım.

Açıklama için teşekkür ederim hazırladığınız talimatı örnek olarak ekleme şansınız var mıdır acaba?

Açıklama için teşekkür ederim hazırladığınız talimatı örnek olarak ekleme şansınız var mıdır acaba?
rica ederim tabi ki eklerim, riskler ve alternatifler konusunda biraz daha detaylandırılması gerekiyor. Alternatif olarak seçtiğimiz metodun talimat ile desteklenmesi lazım, Örn: alternatif olarak yazdığımız cihazın konumlandırma ile ilgili bir riski varsa o riskleri hangi şekilde konumlandırırsak ortadan kaldırmış oluruz talimatta tarif etmemiz, detaylı anlatmamız gerekiyor. biz hala üzerinde çalışıyoruz, umarım işinize yarar. dokümanı yüklemeye çalışıyorum fakat sürekli hata veriyor, yetkiniz yok yazıyor, mail adresinizi yazabilir misiniz dokümanı mailinize göndereyim.

rica ederim tabi ki eklerim, riskler ve alternatifler konusunda biraz daha detaylandırılması gerekiyor. Alternatif olarak seçtiğimiz metodun talimat ile desteklenmesi lazım, Örn: alternatif olarak yazdığımız cihazın konumlandırma ile ilgili bir riski varsa o riskleri hangi şekilde konumlandırırsak ortadan kaldırmış oluruz talimatta tarif etmemiz, detaylı anlatmamız gerekiyor. biz hala üzerinde çalışıyoruz, umarım işinize yarar. dokümanı yüklemeye çalışıyorum fakat sürekli hata veriyor, yetkiniz yok yazıyor, mail adresinizi yazabilir misiniz dokümanı mailinize göndereyim.
çok teşekkür ederim yardımınız için mail adresim : [email protected]

Merhabalar sohbete biraz geç katıldım rica etsem talimatı bana da yollayabilir misiniz? [email protected]

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri