Belge Satmanın Adı Kampanya Olmuş!

Konusu 'Türkak Belgelendirme Kuruluşları' forumundadır ve itech tarafından 23 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. itech

itech Administrator Staff Member Site Yöneticisi Üye

Beğenilen Mesajları:
    79
    Ödül Puanları:
    641
    Merhaba Arkadaşlar.
    internette dolaşırken bazı şirketlerin ISO belgesi hakkında kampanyalarını gördüm.
    Maalesef iyi bir uygulama sonucunda belge alması gereken kurumlar parayı basıp belgeyi kolayca satınalarak yollarına devam etmekte. Öncelerden kulağımızla duyardık belgeyi bu fiyata satıyorlarmış diye. Ticaret bu yapanlar elbette olacak, fakat artık bazı şirketler belge satmayı kampanya olarak düzenleyip google adworse reklam vererek yapmaları beni şaşırttı. isim vermeden aşağıda tanımlı olan kampanya yazısını sizinle paylaşmak istedim. konuyla ilgili fikri olanlar varsa benimle paylaşırlarsa sevinirim.

Belgelendirme Kampanyası.jpg

2. utkusaygi

utkusaygi Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    1
    Ülkemizde malesef yıllar önce 1 araba fiyatına verilen bu belgeler şimdi içler acısı, süreç haritası vb. şeyler hep hikaye standart şeyler yapılıyor firmaya özel olmuyor. Doğru ve düzgün bir sistem kurulması ve süreklilik kazandırılması 3-6 ay arasındadır. Fakat; Belgelendirme kuruluşlarının hatası olduğu kadar işletmelerin de büyük hataları mevcut. Gerçekten bu sistemi uygulamak isteyenler yüksek bedeller ödemektedir. Ülkemizde isimleri Dünya Çapında olan firmalar da artık fiyatlarını oldukça düşürmüş durumdadır.

itech bunu beğendi.
  3. itech

Beğenilen Mesajları:
    79
    Ödül Puanları:
    641
    Adaletli bir sistem olmadığından dolayı firmalara da bazen hak veriyorum. bazı firmalar gerçekten emek harcayarak bu sistemleri kuruyorlar ve belgelerini alıyorlar. Prestij ve güvenilirliklerini korumak için iyi bir kurumdan bu belgelerini alıyor. Fakat bazı merdiven altı firmalarda bu belgeleri ucuz fiyata satın alıyorlar ve iyi olan firma ile aynı statüye kendilerini koymaya çalışırken belgeli olan firmaların prestijini yerle bir ediyor. Peki sonuç; Koskoca firma benim uluslararası belgelerim var dese de insanların gözünde, şuradaki kötü firmanın da var ne olmuş yani diyerek firmanın bütün güvenilirliğini yok ediyor.

peki bu sektörde çalışan danışman, denetçi, eğitmen, yazılımcı için durum nasıl?

Deniz08 bunu beğendi.
  4. utkusaygi

utkusaygi Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    1
    Eğer kurumsal anlamda ya da gerçek manada bir sistem kurulması isteniyorsa iyi danışman sayısı çok az. Ben de yıllardır bu işi yapmama rağmen kendimde sürekli eksiklikler bulup gidermeye gayret ediyorum. Yazılımcılar bu işin güncelliğini takip edemez diye düşünüyorum. Denetçiler; Piyasa firmalarında görev alanlar tabi çok esnek denetimler yapıyor. Kurumsal firmalarda olanlar gayet sağlıklı denetimler yapıyor. Fakat ben de bir denetçi olarak bir çok kez denetlendiğim zamanlar oldu denetçilerin büyük bir çoğunluğu çok ego sahibi, bu sebeple antipati kazanıyorlar belgelendirme firmasına da zarar veriyor (şahsi düşüncem). Ben gittiğim denetimlerde hiçbir zaman müşteriyi veya denetime giren birim sorumlularını aşağılamam ya da belgenin askıya alınması için ekstra çaba göstermem. Ama sırf belge iptal ettim, belge askıya aldım diye uğraşan denetçiler mevcut (özellikle gerçekten sistem uygulayan firmalara)

itech bunu beğendi.
  5. şükrü

şükrü Moderatör Staff Member Üye

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    111
    denetimlerin standarları oluşturulmadan tarafsız bir denetim olmadığı sürece bu kampanyalar artacaktır. Keşke bütün firmalar ihale için değilde gerçekten kalitesini göstermek için belgeler alsa. Firmaların çoğu özellikle küçük firmalar ticari ihaleleri için belge bazlı çalıştıklarından dolayı tam anlamı ile belge alınmış olmaycaktır.

itech ve Ferhat bunu beğendi.
  6. itech

Beğenilen Mesajları:
    79
    Ödül Puanları:
    641
    Bence çözüm; Toplum olarak ticari ahlakımızın yeniden kazanılması.
    Devlet kendi işini düzgün yaparsa, satıcı işini ahlaklı yaparsa ve müşteri ahlaklı satıcıyı tercih ettikçe bu işler düzelir.

iskenderg, Deniz08 ve Ferhat bunu beğendi.
  7. şükrü

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    111
    çözüm herşeyden önce firmların paradan daha çok insanı düşünse sorun ortadan kalkar.. ticaretten önce insanın ön planda olması gerek diye düşünüyorum..

itech ve Ferhat bunu beğendi.
  8. Osman38

Osman38 Onbaşı Üye

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    11
    İşyeri sahipleri de bunları görünce kalitecilerin çalışma şartları cehenneme dönüşüyor. Küçümseniyor. Çabaları, gayretleri sıfırlanıyor!

9. şükrü

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    111
    "5 belge 2500 tl arkadaşlar hemide TÜRKAK lı.. .:D:D gel gel gel abi gell". belge kayıt harcı bile bu miktardan fazla tutuyor. :D:D:D:D:D:D:D:D:D

adamları tebrik etmek lazım!!!!!
    zararına iş yapıp milletimize fayda sağlıyor!!!
    kendi gözümle gördüm adam arabasında PVC kaplama makinası ile dolaşıyor. İş yerinden çıktı alıp kaplayıp teslim ediyor.

weakness bunu beğendi.
  10. Arkadasca

Arkadasca Moderatör Üye

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    61
    Bu konu benimde çok kafamı kurcalıyor.
    Tamam sonuçta ticari zeka... Ama maalesef etik rekabet olmuyor...
    Adamın acil ihale işi var, ne diye bir sürü evrak işi ile uğraşsın ki? :) Bastır parayı al belgeyi... :D :D
    Peki şunu merak ediyorum. Çalıştığım iş yeri gibi kurumsallığa ve belirli bir sistem işleyişine önem veren firmalar için hangi belgelendirme kuruluşu daha iyidir? Bu konuda bir ölçüt var mı?
    Sıralama yapılsa hangi firmalar gelir? Türk firmalar var mıdır?
    1- TSE
    2-TUV
    3-bureauveritas
    4-DQS
    5-BSI Group vb.

Sizin bildiğiniz firmalar hangisi?

itech bunu beğendi.
  11. itech

Beğenilen Mesajları:
    79
    Ödül Puanları:
    641
    Bence En iyi Milli Hassasiyetimizi de göz önünde bulundurarak.
    1.TSE
    2.BSI
    3.Bureau Veritas
    4.TUV SUD, TUV Rheinland, TUV Thuringen
    5.Artıbel
    6.Denetik
    .
    .
    .
    Gerisi yalan dolan. Hoş bu kuruluşlarda mükemmel iyi iş yaptığını ben görmedim. Ama diğerlerinin yanında bence iyiler.

Arkadasca bunu beğendi.
  12. Arkadasca

Arkadasca Moderatör Üye

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    61
    Cevabınız için teşekkür ederim.
    Çalıştığım firma DQS den belgeli. Bu firma Türkiye piyasasında nasıldır?
    Geçen gün Dubai menşeili bir firmanın internet sitesine baktım. DQS ten almışlar. Ama TUV kadar bilinmiyor galiba?

13. itech

Beğenilen Mesajları:
    79
    Ödül Puanları:
    641
    Kimseyi kötülemek istemem. Müşteri olarak bunu siz göreceksiniz. Şimdi ne söylesem yalan olur.

14. ERTUG58

ERTUG58 Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar,
    Size tavsiyem, Türkak.tan akredite yerli firmadan belgelendirme hizmeti almanız. Bunu yaparken de doğal olarak bir sürü Türkak.dan akredite firma var, iyi araştırma yapmanız. Denetçi ekibi iyi olan firmayla irtibata geçmenizi öneririm. Ucuz fiat veren, 3-5 günde belge veren, verecek firmalardan uzak durmanızı tavsiye ederim.
    Ayrıca firmaların Türkak.dan akredite olduğu EA kodlarına dikkat etmenizde fayda var.
    İyi günler

Sayfayı Paylaş