Brc Iop Standardi

Konusu 'El Kitapları' forumundadır ve weakness tarafından 14 Eylül 2017 başlatılmıştır.

1. weakness

weakness Moderatör Üye

Beğenilen Mesajları:
    51
    Ödül Puanları:
    181
    Brc ambalaj standardı ile ilgili çalışmaya başladım.Aşağıda BRC standardı ile ilgili genel bilgiler yer alıyor.Özel istekler ve standart maddelerini irdeledikte paylaşımlarımı arttıracağım.

BRC Eğitim Standardı Tarihçesi
    : BRC Standardı İngiliz perakendecileri tarafından 1998 yılında yayınlanmıştır. Ambalaj için olan Iop standardı ise ilk kez 2002 yılında yayınlanmıştır. BRC Iop 5. Versiyonu 2015 yılında yayınlanmıştır ve standart 3 yılda bir gözden geçirilip revize edilmektedir. Standart yalnızca İngiltere akreditasyonu olan UKAS akreditasyonu ile belgelendirilmektedir. RC standardı tedarikçilerini yüksek hijyen ve basit hijyen olarak iki grupta kategorize edilmektedir.
    Direkt gıda ile temas eden, kozmetik ürünler(Ruj,Diş macunu,krem) için yüksek hijyen grubu, diğer üretimciler, koliciler ise basit hijyen grubunda değerlendirilmektedir.

https://www.brcglobalstandards.com/ sitesinden standart ücretsiz olarak temin edilmektedir.

BRC Sertifika Puanlama ve Uygunsuzluklar: RC denetimleri haberli ve habersiz denetimler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Bu denetim opsiyonu firma tarafından seçilmektedir. Haberli denetimler için belge denetim puanları: AA,A,B,C,D iken; habersiz denetimler için AA+,A+,B+,C+,D+ şeklinde kategorize etmektedir. Standart uygunsuzluk tiplerini 3’e ayırmaktadır. AA,A,B puanındaki tedarikçiler yılda 1 kez,C ve D sınıfı tedarikçiler 6 ayda bir kez denetlenmektedir.

Kritik Uygunsuzluk: Ürün güvenliğini ve yasal şartları etkileyen uygunsuzluklar, temel Brc standartlarının yerine getirilmediğinde ortaya çıkan uygunsuzluklar. Standartta * işareti ile belirlenmiştir.

Majör Uygunsuzluk: Alt maddelerden çoğu yada tamamı yerine gelmediğinde ortaya çıkan uygunsuzluklar,tekrar eden hatalarda ortaya çıkan uygunsuzluklar.

Minör Uygunsuzluk: Alt maddelerin herhangi biri yerine gelmediğinde ortaya çıkan uygunsuzluklar

Kritik uygunsuzluk tespit edildiğinde belgelendirme gerçekleşmemektedir.

2’den fazla majör uygunsuzluk tespit edildiğinde belgelendirme gerçekleşmemektedir.

Temel maddeler (* ile belirtilenler) karşılanmadığı tespit edildiğinde belge askıya alınır.

BRC Standardı Yapısı: Brc standardı 6 bölümden oluşmaktadır.

1. Üst Yönetimin Taahhüdü,
    2. Tehlike ve Risk Yönetim Sistemi,
    3. Kalite Yönetim Sistemi,
    4. Saha Standartları,
    5. Ürün ve Proses Kontrol,
    6. Personel

mensure ve Ferhat bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş