BSCI sosyal sorumluluk belgesi hk

şükrü

Orgeneral
Yönetici
Moderatör
Üye
BSCI check list i elinde olan var mıdır.
2014 kitapçığı bende mevcut ama check list çok işime yarayacak..

konu hakkında bilgim bile yok malesef:)

Toys r us firması çalışma yapacağı bütün firmalar dan bscı sosyal sorumluluk belgesi talep ediyor artık. Yani firma çocuk işçi çalıştıramaz, elemana elden para ödeyemez, işçinin sosyal haklarını korumak üzere kurulan bir belge

Merhaba dosya yükleyemedim bu şekilde idare edin :)
Sertifikalar ve Sözleşmeler
1 amfori BSCI sisteminin uygulanmasının da dâhil olduğu iş tanımları
2 amfori BSCI sistemini uygulamaktan sorumlu olan kişinin yetkinliklerini kanıtlayan belgeler
3 Güvenlik, temizlik ve diğer hizmetleri veren çalışanların sözleşmeleri de dâhil olmak üzere tüm iş sözleşmeleri
4 Yemek hizmetleri sağlayıcıları, ulaşım hizmetleri sağlayıcıları, mümessiller ve iş bulma kurumları da dâhil olmak üzere tüm hizmet sağlayıcılarla yapılan sözleşmeler
5 İşçi sözleşmeleri veya anlaşmaları (iş bulma kurumlarıyla yapılanlar da dâhil)
6 İşçilerin haklarının ve yükümlülüklerinin yazıldığı işçi sözleşmeleri ve/veya posterler
7 Makineler ve ulaşım araçlarıyla ilgili geçerli muayene ve sigorta belgeleri
8 Üretici tarafından satın alınan arazi, tesis ve ekipmanın alış faturaları
9 Faaliyetleri gerçekleştirmek için geçerli işletme ruhsatı ve gerekli olan tüm resmi onay belgeleri
10 İşletme binasının yapılacak işe uygun ve güvenli olduğunu gösteren resmi inşaat sertifikaları
11 Geçerli sertifikalar ve çevre ruhsatları
Eğitim
12 İşçiler için bir eğitim takvimi olduğuna ilişkin kanıt
13 İşçilere, yönetime ve insan kaynaklarına eğitim verildiğine dair kanıt niteliğinde belgeler (Örneğin eğitim katılımcılarının imzalı listesi)
14 Eğitim verenin yetkinliğini kanıtlayan belgeler
15 İşçilerin iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldığına dair kanıt niteliğinde belgeler
16 Tehlikeli makinelerle çalışan, elektrik tesisatı ve yüksek risk seviyesi nedeniyle özel bir eğitim gerektiren başka faaliyetler gerçekleştiren işçilerin yetkinliklerini gösteren kanıt niteliğindeki belgeler
17 Genç işçilere verilen tüm eğitimlerle ilgili belgeler
18 Dürüstlüğü teşvik etmek ve ödüllendirmek için verilen mesajlar ve düzenlenen eğitimler
Kayıtlar ve Raporlar
19 Üretim kapasite planlamasını gösteren kanıt niteliğindeki belgeler
20 amfori BSCI Davranış Kuralları ve Uygulama Koşulları'nın önemli iş ortaklarına dağıtıldığına ilişkin kanıtlar
21 Çiftlikler de denetimden geçecekse, imzalanan amfori BSCI Davranış Kuralları ve ilgili Uygulama Koşulları
22 İş ortaklarının sosyal performansına ilişkin kanıtlar (Örneğin üç aylık raporlar, denetim raporları ve geçerli sertifikalar)
23 amfori BSCI'ın uygulanması için benimsenen sosyal politika ve prosedürlere ilişkin kanıt niteliğindeki belgeler
24 İşçi temsilcisi seçimlerine ilişkin kanıt niteliğinde belgeler
25 İşçi toplantılarının düzenli olarak yapıldığını gösteren kanıt niteliğindeki belgeler
26 İşçi temsilcileriyle yapılan anlaşmaların kayıtları
27 Çalışma kurallarını açıklayan belgeler
28 Kaydedilen/soruşturulan şikâyetlere ilişkin kanıt niteliğindeki belgeler (Örneğin doldurulmuş Şablon 8: Şikâyet Mekanizması Takip Aracı)
29 Toplu iş sözleşmesi (mevcutsa)
30 Toplu iş sözleşmesinin yapılmasıyla sonuçlanan toplantıların tutanakları ya da bu toplantılara ilişkin belgeler (mevcutsa)
31 İşe alım ve işten çıkarma prosedürü kayıtları
32 Disiplin prosedürleriyle ilgili kanıt niteliğindeki belgeler
33 Disiplin olayları ve verilen disiplin cezalarıyla ilgili kanıt niteliğindeki belgeler
34 İşçi performans değerlendirmeleri ve prosedürlerine ilişkin kanıt niteliğindeki belgeler
35 Ürün ve hizmetler için yapılan yasal kesintilere ilişkin kanıt niteliğindeki belgeler
36 Sektöre özgü yasal asgari ücrete ilişkin belgeler
37 İşçiler için ücret pusulaları ve ödemelere ilişkin kanıt niteliğindeki belgeler
38 Tamamlanmış adil ücretlendirme hızlı taramaları (Şablon 5: Adil Ücretlendirme Hızlı Taraması)
39 Tüm işçiler için (mevsimlik işçiler dâhil) hazırlanan kişisel veri dosyaları
40 Ek yan haklara (varsa ticari sigorta) ilişkin kanıt niteliğindeki belgeler
41 Sosyal sigorta fonlarına yapılan yeni katkılara ilişkin kanıt niteliğindeki belgeler
42 Parça başına ücret alan işçiler de dâhil olmak üzere tüm işçiler için ücret aralığı listeleri ve hesaplamaları
43 Üreticinin dâhil olduğu sektör için geçerli olan kalıcı yasal istisnaya ilişkin kanıt niteliğinde belgeler
44 Çalışma saatleri kayıtları (yoklama kayıtları)
45 İşçilerle yapılan anlaşmalar da dâhil olmak üzere fazla mesai prosedürlerini gösteren kanıt niteliğindeki belgeler
46 Kazalara ilişkin kanıt niteliğinde kayıtlar
47 Güvenli, sağlıklı ve hijyenik çalışma koşullarıyla ilgili risk değerlendirmeleri
48 Güvenli, sağlıklı ve hijyenik çalışma koşulları sağlamak için aksiyon planı
49 Bulunulan sektör için geçerli iş sağlığı ve güvenliği yönetmelikleri
50 Sağlık ve güvenlik komitesinin seçim sürecini gösteren kanıt niteliğindeki belgeler.
51 Sağlık ve güvenlik komitesi toplantılarının tutanakları
52 Yaş doğrulama prosedürleri
53 Çocuk istismarını engellemek için benimsenen prosedürler
54 Çocuk işçiliği tespit edilmesi halinde uygulanan iyileştirme prosedürleri
55 Genç işçileri ve genç kadın işçileri korumak için alınan önlemler kapsamındaki risk değerlendirmeleri ve ilgili eylem planları
56 Genç işçilere ilişkin değerlendirme kayıtları
57 Genç işçilerin yerine getirdikleri görevlerin değerlendirmesi
58 Alt yüklenicilere ilişkin değerlendirme
59 Şirkette verilen staj imkânlarına ilişkin değerlendirme
60 Mevsimlik işçilere ilişkin değerlendirme
61 Çevresel risk değerlendirmesi
62 Üreticinin faaliyet gösterdiği alandaki su kaynakları, nehirler ve/veya göllerin harita üzerinde tespiti
63 Kimyasal tüketimini, kimyasalların geri alınması ve atılmasını gösteren kanıt niteliğindeki belgeler (Malzeme Güvenliği Veri Sayfası da dâhildir.)
64 Bina ve ekipman güvenliğinden emin olmak üzere yapılan; geçerlilik tarihi ve düzeltici faaliyetlerin de belirtildiği resmi denetimlere ilişkin belgeler
Denetim Raporları, Bakım Kayıtları, İşletim ve Güvenlik Talimatları
65 Asansörler, elektrikli ekipman ve yüksek basınçlı ekiman da dâhil; ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere tehlikeli makineler
66 Yangın söndürme teçhizatı (Örneğin yangın söndürücülerin üzerindeki muayene etiketleri)
67 Üretim tesisleri ve yatakhanelerdeki içme suyu
68 Sıcaklık, gürültü seviyesi ve ışık dâhil; ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere üretim tesisleri ve yatakhanelerdeki sağlık ve güvenlik koşulları
69 Gerekli finansal kaynaklar ve insan kaynaklarının asgari sosyal ve çevresel gerekliliklere uyacak şekilde hesaplanması
70 Yolsuzlukla mücadele politikaları
71 Yolsuzluk risk değerlendirmesi
72 Etik olmayan davranışların araştırılması ve önlenmesi için prosedür

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri