Yeni Çevre Boyut-Etki Değerlendirme Formu(Çevre Risk Analizi)

Ferhat

Orgeneral
Site Yöneticisi
Misafir
VIP
Şantiye Çevre Etki Değerlendirme ve risk analizi örneğine ekten ulaşabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• ŞANTİYE Çevre Boyut-Etki Değerlendirme Formu1.xls
    135.5 KB · Görüntüleme: 799
buda başka bir örnek , umarım işinize yarar...

Ekli dosyalar

• ÇEVRESEL BOYUTLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ.xls
    53 KB · Görüntüleme: 850
Talaşlı imalat için çevre risk analizi örneği arıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

Arkadaşlar merhaba. ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Standardı kapsamında bir çok kişide çevre boyutu nedir ve çevre etkisi nedir soruları ile karşılaşıyoruz.
Kısaca bilgi vermek istedik.
Çevre Boyutu ile Çevre Etkisi Arasında Neden-Sonuç ilişkisi vardır. Yani Çevre Boyutu(Neden) Çevre Etkisi(Sonuç) olarak düşünülmelidir.
Dolayısıyla ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Standardının Risk ve Fırsatlar Maddesinin alt maddesi olan çevre boyutu maddesi risk ve fırsatlar içerisinde ele alınarak değerlendirme yapabilirsiniz.
Örnek Vermek Gerekirse
Şirket Araçlarının kullanılması sonucu Egzoz Emisyonunun Oluşması Çevre Boyutudur- Egzoz Emisyonundan Dolayı Hava Kirliliğinin Oluşması Çevre Etkisidir. Dolayısıyla Olasılık ve Etki Değerlendirmesi yapılarak Risk ve Fırsatlar bu şekilde değerlendirmenizi tavsiye ederiz.
Anlaşılması için başka bir örnek ise
CNC Tezgahlarında üretim sonucu Kontamine Olmuş Demir Talaşı (Çevre Boyutu)- Kontamine Atıkların Düzenli Depolanmaması Sonucu Atığın Toprak Kirliliğine sebep olması (Çevre Etkisi)
Burada hatırlatmakta fayda var Çevre Boyutu Tek Olsada Sonuçları(Çevre Etkileri) birden çok olabilir.

Ayrıca Risk ve Fırsat Yönetim Süreci(Yada Prosedürü)'ne bunları tanımlamalı ve puanlama yöntemlerini belirtmelisiniz.

Tavsiye Not: Dilerseniz https://www.isokaliteyazilimi.com/u...im-sureci-proseduru-indir-word-ornek-dokuman/ adresinde örnek dokümanı alıp firmanıza uygulayın. bahsedilen tüm örnekler içerisinde mevcuttur. ISO 14001:2015 ÇYS Geçişinizi veya yeni uygulamanızda işinizi kolaylaştıracaktır.

Merhabalar. Acaba Çevre boyutlarının değerlendirilmesinde derecelendirme olmalı mı? 0,5 frekenslar da ?

Merhabalar. Acaba Çevre boyutlarının değerlendirilmesinde derecelendirme olmalı mı? 0,5 frekenslar da ?

merhaba,

frekansın azlığından bağımsız tüm boyutları değerlendirmelisiniz.
bölüm bölüm süreç süreç ayrı ayrı sayfalarda yapmak geniş çerçevede tüm müşterilerinizi ve denetmenleri memnun edecektir.
farkındalık yaratmak adına!!!
aşağıdaki süreç/bölüm/organizasyonlar çevre boyutlarınızda var mı?

REVİR BÖLÜMÜ
EMZİRME ODASI (VAR İSE)
SERVER ODASI (VAR İSE)
AKÜ ŞARJ ALANI (VAR İSE)
ACİL DURUMLAR (SABOTAJ-SEL SU BASKINI-DEPREM-YANGIN-YILDIRIM DÜŞMESİ-SAVAŞ)
SON KULLANICI-KULLANIM SONU (ETKİNİZ OLMASA BİLE!)
PANDEMİ-SALGIN HASTALIK (COVİD BİTTİ GİBİ DÜŞÜNMEYİN-FİRMANIZDA ÇEVRE BOYUTU VE ETKİSİNİ OLUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR)
TAŞERON FİRMA-KISA ÇALIŞMA SÜREÇLERİ
ÇEVRE-ISG TATBİKATLARI (BU TATBİKATLARI YAPARKENDE ATIK ÇIKARIYORSUNUZ DİKKAT!)
PERSONEL SERVİSLERİ-MÜŞTERİ ARAÇLARI

yukarıdakiler hariç diğer ana bölümlerinizi çevre boyutlarını ve etkilerini değerlendirdiğinizi düşünüyorum.

YAŞAM DÖNGÜSÜ ile konuşması gerekliliğini de unutmayalım.
yukarıda yazdığım maddeleri de firmanıza özgü entegre edebilirseniz denetimleri ve genel müşteri özel isteklerini tam anlamıyla karşılamış olursunuz

ufak bir not: çevre boyut ve etki değerlendirme formunuzda yasal yükümlülük var mı yok mu açısından da değerlendirme yapabileceğiniz sütunlar olmasında fayda var. örneğin bu çevre boyutumuz için yasal yükümlülük var mı var ise hangi kanun/yönetmelik bunları yazarsak dokümanımızın izlenebilirliği şeffaflığı etkinliği artacaktır.

kolay gelsin

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri