Eğitim Planlama- Beyin Fırtınası

mehriban

Orgeneral
Moderatör
Üye
Arkadaşlar,

Şirketleriniz eğitim analizlerini nasıl ve hangi araç gereçle yapıyorsunuz. Eğitim süreçlerini nasıl geliştirip daha verimli hale getirebiliriz. Online eğitim kurumunuzun eğitim sürecine dahil mi? Bu konuda herkes kendi içindeki gelişmenin nasıl olduğunu söylerse belki süreçlerimizi iyleştirmede fikir edinebiliriz.

Merhabalar, firmamızda süregelen eğitim programının oluşturulması sürecinde genelde departmanların eğitim ihtiyaçları ve genel eğitim ihtiyaçları tespit edilerek, toplu eğitimler düzenleniyordu. Fakat 2 yıl üst üste gerçekleştirilemeyen eğitimler olunca bu sene online eğitim sürecine geçiş yapma kararı aldık.
Diğer türlü ay bazında işler çıkabiliyor, salon ayarlanamıyor vs. fiziksel bir kargaşa yaşanıp eğitimlerde aksama oluyordu.

Online eğitim veren kurumlardan departman bazlı eğitim ihtiyaçları ve genel ihtiyaçlara göre eğitimler seçerek satın alınması gerçekleştirildikten sonra ay bazında tamamlanması gereken eğitimler personellere bildirilmekte ve takip eden ay sonunda online anket uygulamasıyla memnuniyet ölçümü yapılması planımızdır. Eğitimlerin tamamlanmasını garanti altına almak adına zaten site tüm videolar izlendikten sonra sertifika vermekte, bunu da oradan temin edeceğiz. İzlemesi yapılarak gerekli görülmesi halinde her eğitim için firma çapında küçük sınavlar yapılarak da kanıt olarak sunulabilir veya departman müdürüne eğitimin sağlanması adına sorumluluk vererek eğitim katılım formu ve fotoğraf, video ile kayıt altına alınabilir fikrindeyim.

Pozisyon bazlı eğitim süreci uygulaması mevcut bizde.
O pozisyondan beklenenler ve kişinin gelişmesini istediği alanları birim amiri belirterek yıllık plan oluşturuluyor.
Eğitimler seviye seviye ve seviye atladıkça bir üst eğitime geçiyor.
İlk seviyeler bilgilendirme olup bazılarında sınavlar mevcut.
Diğer seviyeler sınav veya uygulama yaparak başarısı belirleniyor.
Gözlem yapılarak ve/veya düzeltici faaliyetler göz önüne alınarak eğitim değerlendirmesi tamamlanıyor.

Kişi başarılı ise bir üst pozisyon eğitimlerine başlanıyor ve terfi zamanı yetkinliğini kazanmış oluyor.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri