Iatf 16949:2016 El Kitabı

Konusu 'Dokümantasyon' forumundadır ve Yener Doğan tarafından 8 Ocak 2018 başlatılmıştır.

1. Yener Doğan

Yener Doğan Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    İyi günler. IATF 16949:2016 göre hazırlanmış örnek el kitabı varmı?

2. Rakoto

Rakoto Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Evet arkadaşlar örnek teşkil etmesi adına paylaşımda bulunacak biri yok mu ?

3. serapcım

serapcım Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Örnek teşkil etmesi adına faydalı bir paylaşım olacaktır ,

4. Dtorun

Dtorun Moderatör Üye

Beğenilen Mesajları:
    7
    Ödül Puanları:
    61
    16949 dikkatle incelendiğinde gizliliğe önem verildiği görülecektir. Bu sebeple internet ortamından örneğe ulaşmanız zor olacaktır. ancak 9001 örnekleri mevcur 16949 eksik maddelerinini bu örnek üzerine ekleyerek kendi kalite el kitabınızı oluşturabilirsiniz.

5. serapcım

serapcım Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Aslına bakarsak tüm dökümanlar firmaya özeldir , burada farklı bir durum sözkonusu bence ,yepyeni bir oluşum içine girdi IATF 16949 ,ciddi değişiklikler var ,bunları zaten kendimizde yapıyoruz ,hazıra konmak gibi sakın algılanmasın lütfen ,ciddi emek sarf ediyor tüm arkadaşlar eminim ,ancak hiçbiryerde 16949 ile ilgili bir kaynak yok ,maddelerin bazıları açık net değil ,ne demek istiyor anlaşılmıyor ,bunu gözeterek örnek demiştim , herkese iyi çalışmalar ,minik bir eleştiri ,16949 a biraz ağlık verirseniz çok sevinirim ,selamlar....

6. Rakoto

Rakoto Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Evet bende Serap Hanım'a katılıyorum. Sonuçta burada yer alan herhangi bir kişi sadece firma adını değiştirip kalite el kitabını oluşturdum demeyecektir.Burada bulunan o veya bu nedenle bir araştırma merak sonucu buraya kaydolan insanlardır. Ayrıca Firma içi proseslerin değişiklikleri , kapsam,ilgili taraflar ve süreçlerin firmadan firmaya değişkenlik göstermesi nedeniyle zaten herkes standardın gerekliliklerine uygun olarak el kitabını tekrardan gözden geçirecektir. Serap Hanım'ın da dediği yorumlanmaya açık maddeler yoğunlukta farklı yorumlamalardan ötürü yanlış anlaşılmalar olabiliyor. Danışmanların bile farklı yorumladığı konular olabiliyor(2 farklı danışmanın pek çok konuda farklı yorumladığını gördüm) o sebeple KYS'nin en önemli yapı taşı olan el kitabının bir örneğinin paylaşılması bir sıkıntı teşkil etmez bence. Bende firmam adına bir el kitabı oluşturuyorum fakat bir kıyas yapmak karşılaştırma yapmak istiyorum . Bu nedenle desteğinizi rica ederim.
    Saygılarımla

Sayfayı Paylaş