Iatf 16949:2016 El Kitabı

Örnek teşkil etmesi adına faydalı bir paylaşım olacaktır ,

16949 dikkatle incelendiğinde gizliliğe önem verildiği görülecektir. Bu sebeple internet ortamından örneğe ulaşmanız zor olacaktır. ancak 9001 örnekleri mevcur 16949 eksik maddelerinini bu örnek üzerine ekleyerek kendi kalite el kitabınızı oluşturabilirsiniz.

Aslına bakarsak tüm dökümanlar firmaya özeldir , burada farklı bir durum sözkonusu bence ,yepyeni bir oluşum içine girdi IATF 16949 ,ciddi değişiklikler var ,bunları zaten kendimizde yapıyoruz ,hazıra konmak gibi sakın algılanmasın lütfen ,ciddi emek sarf ediyor tüm arkadaşlar eminim ,ancak hiçbiryerde 16949 ile ilgili bir kaynak yok ,maddelerin bazıları açık net değil ,ne demek istiyor anlaşılmıyor ,bunu gözeterek örnek demiştim , herkese iyi çalışmalar ,minik bir eleştiri ,16949 a biraz ağlık verirseniz çok sevinirim ,selamlar....

Evet bende Serap Hanım'a katılıyorum. Sonuçta burada yer alan herhangi bir kişi sadece firma adını değiştirip kalite el kitabını oluşturdum demeyecektir.Burada bulunan o veya bu nedenle bir araştırma merak sonucu buraya kaydolan insanlardır. Ayrıca Firma içi proseslerin değişiklikleri , kapsam,ilgili taraflar ve süreçlerin firmadan firmaya değişkenlik göstermesi nedeniyle zaten herkes standardın gerekliliklerine uygun olarak el kitabını tekrardan gözden geçirecektir. Serap Hanım'ın da dediği yorumlanmaya açık maddeler yoğunlukta farklı yorumlamalardan ötürü yanlış anlaşılmalar olabiliyor. Danışmanların bile farklı yorumladığı konular olabiliyor(2 farklı danışmanın pek çok konuda farklı yorumladığını gördüm) o sebeple KYS'nin en önemli yapı taşı olan el kitabının bir örneğinin paylaşılması bir sıkıntı teşkil etmez bence. Bende firmam adına bir el kitabı oluşturuyorum fakat bir kıyas yapmak karşılaştırma yapmak istiyorum . Bu nedenle desteğinizi rica ederim.
Saygılarımla

Emeğinize sağlık ,Ancak tam anlamıyla IATF 16949'a uygun bir El Kitabı olmamış benim fikrim ,çünkü 16949 un bazı maddelerine hiç değinilmemiş ,Örnek ;4.4.1.2 Ürün güvenliği ,6.1.2.3 Olasılık Planları,7.1.3.1 Bina ,Tesis.. ,7.1.5.1.1 Ölçüm sistemleri Analizi...vs. buna benzer örnekleri çoğaltabiliriz , maddelere atıf yapılmamış ,örneği kullanacak arkdaşlara tavsiyem ,dikkatle incelemeleri olacaktır ,yine de emeğinize sağlık ,selamlar,

Emeğine sağlık hocam teşekkür ederim ancak bende Serap Hanım'a katılıyorum 16949'a uygunluğu açısından pek çok eksiği var.

sadece şablon olarak yolladım oluşturacak kişi şablon olarak kullana bilir diye paylaşımda bulundum.Ayrıca denetçiler sizden tüm maddelerle ilgili eski el kitabı gibi istemiyor artık 10 12 sayfa şeklinde tanımlamanızı istiyor standarda da belli maddelere değinmenizi istiyor kek için.

Üzgünüm ama bu söylediğinize de katılamayacağım ,çünkü sistem önceden evet zorunlu değildi ,ancak artık 7.5.1.1 maddesine göre bir Kalite El Kitabını zorunlu kılıyor ,selamlar,

7.5.1.1 Kalite Yönetim Sistem Dokümantasyonu
Kuruluşun kalite yönetim sistemi belgelenecek ve bir dizi belge (elektronik veya basılı kopya) olabilecek kalite el kitabını içerecektir.
Kalite el kitabının biçimi ve yapısı kuruluşun takdirindedir ve kuruluşun boyutuna, kültürüne ve karmaşıklığına bağlı olacaktır. Bir dizi belge kullanılırsa, kuruluş için kalite el kitabını oluşturan dokümanlardan bir liste tutulacaktır.
Kalite el kitabı asgari olarak aşağıdakileri içerecektir:
a) Hariç tutulanlar için ayrıntılar ve gerekçe de dahil olmak üzere kalite yönetim sisteminin kapsamı;
b) Kalite yönetim sistemi için oluşturulan dokümante edilmiş süreçler veya bunlara referanslar;
c) Dış kaynaklı süreçlerin tip ve kapsamı dahil olmak üzere Kuruluşun süreçleri ve sıraları ve etkileşimleri ....

Üzgünüm ama bu söylediğinize de katılamayacağım ,çünkü sistem önceden evet zorunlu değildi ,ancak artık 7.5.1.1 maddesine göre bir Kalite El Kitabını zorunlu kılıyor ,selamlar,

7.5.1.1 Kalite Yönetim Sistem Dokümantasyonu
Kuruluşun kalite yönetim sistemi belgelenecek ve bir dizi belge (elektronik veya basılı kopya) olabilecek kalite el kitabını içerecektir.
Kalite el kitabının biçimi ve yapısı kuruluşun takdirindedir ve kuruluşun boyutuna, kültürüne ve karmaşıklığına bağlı olacaktır. Bir dizi belge kullanılırsa, kuruluş için kalite el kitabını oluşturan dokümanlardan bir liste tutulacaktır.
Kalite el kitabı asgari olarak aşağıdakileri içerecektir:
a) Hariç tutulanlar için ayrıntılar ve gerekçe de dahil olmak üzere kalite yönetim sisteminin kapsamı;
b) Kalite yönetim sistemi için oluşturulan dokümante edilmiş süreçler veya bunlara referanslar;
c) Dış kaynaklı süreçlerin tip ve kapsamı dahil olmak üzere Kuruluşun süreçleri ve sıraları ve etkileşimleri ....

ISO 9001/2015 El Kitabını zorunlu tutmuyor. IATF 16949 zorunlu tutuyor. Yanlış anlaşılma olmasın diye belirtme gereği duydum.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri