Iatf 16949 Çalışan Memnuniyeti Hk.

bkuzu

Orgeneral
Moderatör
Üye
Merhaba,
Haziran ayında denetime girdik. Çalışan memnuniyetini ölçme ile ilgili bir akışımız vardı. Ancak denetçi çalışan memnuniyetinin yeni sisteme göre ölçmenin zorunlu olmadığını söyledi. Bunun yerine çalışanın farkındalığı, yetkinliği, cesareti güçlendirmek vs gibi bir süreç oluşturabileceğimizi söyledi. Konu ile alakalı olarak örnek doküman veya nasıl bir süreç oluşturabileceğim hakkında yardımcı olabilir misiniz ?

Merhaba,
Haziran ayında denetime girdik. Çalışan memnuniyetini ölçme ile ilgili bir akışımız vardı. Ancak denetçi çalışan memnuniyetinin yeni sisteme göre ölçmenin zorunlu olmadığını söyledi. Bunun yerine çalışanın farkındalığı, yetkinliği, cesareti güçlendirmek vs gibi bir süreç oluşturabileceğimizi söyledi. Konu ile alakalı olarak örnek doküman veya nasıl bir süreç oluşturabileceğim hakkında yardımcı olabilir misiniz ?

Merhaba,

Ekte kullandığımız memnuniyet anketi formu ektedir.

Umarım işinizi görür.

Ekli dosyalar

• çalışanların memnuniyet anketi.xlsx
    14 KB · Görüntüleme: 260
Teşekkür ederim. Ancak ben memnuniyet ölçme dışında bir akış veya yöntem sormuştum. Memnuniyeti istemedi denetçi.
çalışanların katılımı da aslında bir yöntem olabilir. Genelde memnuniyetsizlik varsa çalışanlar öneri iletmede isteksiz olurlar. öneri ödül sistematiği ile memnuniyet sağlanabilir.

Aldığım notu direk ileteyim ona göre yorum yapılsın;
"Çalışan memnuniyeti ölçümü zorunlu değil. İlgili akış şeması kaldırılabilir. Bunun yerine Çalışanların farkındalığı/ yetkinliği/ niteliği/ cesareti güçlendirmek gibi bir akış oluşturulup, ölçülebilir."

Büşra Hanım

Eğitim ve/veya insan kaynakları sürecinde personelin katılımlarının desteklendiği sistemlerden bahsediliyor.
Ödül öneri sistemleri.Ancak burda memnuniyet ölçme amacından daha ziyade kaizen yada kalite çemberi gibi yaklaşımlar.

Bunun için tabi teşvik sistemleri oluşturabilirsiniz.Kaizen yapana hediye çeki vermek gibi
Bunun için eğitimler verebilir ve katkı için farkındalık oluşturabilirsiniz.Örneğin problem çözme teknikleri eğitimi,kaizen eğitimi gibi.

Sene sonunda da yapılan kaizen sayıları/kalite çemberi sayıları/mali kazanımlar gibi konularda rapor oluşturup üst yönetime rapor verebilirsiniz.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri