Iatf 16949 Iç Tetkik Soru Listesi

GRC555

Er
Üye
Merhaba, elinde IATF 16949 standardı doğrultusunda hazırlanmış İç Tetkik soru listesi örneği olan var mı ?

Bir konuya vurgu yapmak istiyorum.
IATF 9001 gibi bir standart değil.Örnek el kitabı başka bir firmada işe yaramaz.
Örnek cheklist ile iç denetim yaparsanız ancak kağıt üzerinde denetim yapmış olursunuz.Sürecinize özgü prosese özel sorulan içeren denetim soru listeleri hazırlamalısınız.
IATF'de anlaşılmayan maddelere ilişkin yardım istendiğinde mümkün olduğunca örneklerle bir açıklama bulunuyor.

İç tetkik soru listesi ile ilgili bir maddeden örnek vereceğim.
Standart maddesi
Kuruluş, tüm çalışanların ürün kalitesine olan etkilerinden ve müşterinin gereksinimleri ve müşteriye uygun olmayan
ürünle ilgili riskler de dahil olmak üzere kaliteyi yakalamak, sürdürmek ve iyileştirmek için yaptıkları faaliyetlerin
öneminden haberdar olduklarını belgeleyen bilgileri muhafaza etmelidir.-
İnternette olan soru listesinden bir örnek
Kuruluş içi farkındalık sağlanmış mı ?Bu soru insan kaynaklarına sorulur diyor.
Benim iç denetimde yazdığım uygunsuzluk
Yeni ürün devreye alma sürecinde abc projesinde personel farkındalığı tekil vaka olarak etkin değil.
Mavi yaka personellerin ilgili projede alacağı eğitimlerin planlanmadığı görüldü.
Sorumlu-Proje Mühendisi-İk Uzmanı

İşte bu nedenle prosesinize özgü sorular hazırlamalısınız.Aksi takdirde çok başarılı bir iç denetim ve dış denetime hazırlık geçirmemiş olursunuz.

Bir konuya vurgu yapmak istiyorum.
IATF 9001 gibi bir standart değil.Örnek el kitabı başka bir firmada işe yaramaz.
Örnek cheklist ile iç denetim yaparsanız ancak kağıt üzerinde denetim yapmış olursunuz.Sürecinize özgü prosese özel sorulan içeren denetim soru listeleri hazırlamalısınız.
IATF'de anlaşılmayan maddelere ilişkin yardım istendiğinde mümkün olduğunca örneklerle bir açıklama bulunuyor.

İç tetkik soru listesi ile ilgili bir maddeden örnek vereceğim.
Standart maddesi
Kuruluş, tüm çalışanların ürün kalitesine olan etkilerinden ve müşterinin gereksinimleri ve müşteriye uygun olmayan
ürünle ilgili riskler de dahil olmak üzere kaliteyi yakalamak, sürdürmek ve iyileştirmek için yaptıkları faaliyetlerin
öneminden haberdar olduklarını belgeleyen bilgileri muhafaza etmelidir.-
İnternette olan soru listesinden bir örnek
Kuruluş içi farkındalık sağlanmış mı ?Bu soru insan kaynaklarına sorulur diyor.
Benim iç denetimde yazdığım uygunsuzluk
Yeni ürün devreye alma sürecinde abc projesinde personel farkındalığı tekil vaka olarak etkin değil.
Mavi yaka personellerin ilgili projede alacağı eğitimlerin planlanmadığı görüldü.
Sorumlu-Proje Mühendisi-İk Uzmanı

İşte bu nedenle prosesinize özgü sorular hazırlamalısınız.Aksi takdirde çok başarılı bir iç denetim ve dış denetime hazırlık geçirmemiş olursunuz.
Tamamladığın bu örnek check listesini atabilirmisin?

Ayrıca ekteki soru listesi, standart maddelerine göre süreç bazlı yapıldığından yukarıda bahsedilen duruma davetiye çıkarmamış oluyor.

satış, lojistik, satın alma, üst yönetim, kalite yönetimi, finans için iç tetkik soruları olan ya da yardımcı olabilecek olan var mı? sitede eskiden varmış ancak linkler artık açılmıyor..

Kendi proseslerimize uygun olarak hazırladığımız liste ekte. Filtreleme yaparak bölümler için seçilen soruları görebilirsiniz. Umarım işinize yarar.

Ekli dosyalar

• F-42.01-R01 IATF İÇ TETKİK SORU LİSTESİ.xlsx
    201 KB · Görüntüleme: 1,301
Kendi proseslerimize uygun olarak hazırladığımız liste ekte. Filtreleme yaparak bölümler için seçilen soruları görebilirsiniz. Umarım işinize yarar.
Merhaba,
Paylaştığınız listeye istinaden soruyorum, soru listenizde çalıştığınız firmalara ait müşteri özel istekleri mevcut mu ? Öyleyse Standardın istediklerine mi yedirdiniz yoksa ayrı ayrı sorular olarak mı ?

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri