Yeni Iletişim Planı

Kalite el kitabında belirtmemize rağmen büyük uygunsuzluk yedik ;)
Bilgi için teşekkür ederim.

Kalite el kitabında belirtmemize rağmen büyük uygunsuzluk yedik ;)
Bilgi için teşekkür ederim.

Merhabalar,

Uygunsuzluğun detayını bilemediğim için yorum yapamıyorum. Majör bir uygunsuzluk yazılmamıştır herhalde :) :)

Dokümante ettiğiniz konuları kanıtlayabiliyorsanız uygunsuzluk yememeniz lazım. Eğer ki dokümante ettiğiniz bir şey ile alakalı uygulamada farklı bir işleyiş görüldüyse denetçi o yüzden yazmış olabilir.

Majör bir uygunsuzluk yazılmamıştır herhalde

Merhaba Ali Bey,

Yok majör yedik ;)

Kalite el kitabında aşağıdaki gibi tanımladık. Şimdiye kadar bu şekilde bir çok denetimlerden geçtik sorun olmadı... Galiba denetçi hışmına uğradık... :)

Sizin değerli bilgileriniz ışında bunu dokümante edip K.E.K. içine alacağız.

Sağlıklı günler dilerim.

*/*/*
Yönetim Kurulu, şirkette uygun iletişim proseslerinin oluşturulmasını ve iletişiminin, KYS’nin etkinliği dikkate alınarak gerçekleşmesini sağlamaktadır.
İç / dış paydaşlardan gelen öneri ve geri bildirimler objektif olarak değerlendirilmekte ve YGG de görüşülmektedir.
Firmamızda iç iletişimde kullanılan yöntemler;
Yazışmalar ile
Telefon, Faks ve E-Posta
İlan panosu üzerinden anında bilgi aktarımı ile
Birimler arası iletişim toplantıları ve yılda iki defa YGG toplantısı şeklinde sıralanabilir.

Merhaba Ali Bey,

Yok majör yedik ;)

Kalite el kitabında aşağıdaki gibi tanımladık. Şimdiye kadar bu şekilde bir çok denetimlerden geçtik sorun olmadı... Galiba denetçi hışmına uğradık... :)

Sizin değerli bilgileriniz ışında bunu dokümante edip K.E.K. içine alacağız.

Sağlıklı günler dilerim.

*/*/*
Yönetim Kurulu, şirkette uygun iletişim proseslerinin oluşturulmasını ve iletişiminin, KYS’nin etkinliği dikkate alınarak gerçekleşmesini sağlamaktadır.
İç / dış paydaşlardan gelen öneri ve geri bildirimler objektif olarak değerlendirilmekte ve YGG de görüşülmektedir.
Firmamızda iç iletişimde kullanılan yöntemler;
Yazışmalar ile
Telefon, Faks ve E-Posta
İlan panosu üzerinden anında bilgi aktarımı ile
Birimler arası iletişim toplantıları ve yılda iki defa YGG toplantısı şeklinde sıralanabilir.
Denetçi uygunsuzluk yazmakta haklı bakın standartta ne demiş;
Kuruluş; aşağıdaki hususlar dahil olmak üzere kalite yönetim sistemi ile ilgili gerekli olan iç ve dış iletişimleri
belirlemelidir:
a) Neyle ilgili iletişim kuracağını,
b) Ne zaman iletişim kuracağını,
c) Kiminle iletişim kuracağını,
d) Nasıl iletişim kuracağını,
e) Kimin iletişim kuracağını.
Siz yukarıda paylaşılan gibi standartta belirtildiği gibi detaylı bir plan hazırlamalısınız.
Naçizane önerim yukarıda paylaşımı yapılan iletişim planını kalite el planında yazmayın ayrı bir plan olarak dokümante edin kalite el kitabında yapmış olduğunuz plana atıfta bulunun çünkü direkt kalite el kitabına tabloyu koyarsanız ileride değişikliğe uğrarsa mecbur kalite el kitabını sürekli revize edeceksiniz.

Denetçi uygunsuzluk yazmakta haklı bakın standartta ne demiş;
Kuruluş; aşağıdaki hususlar dahil olmak üzere kalite yönetim sistemi ile ilgili gerekli olan iç ve dış iletişimleri
belirlemelidir:
a) Neyle ilgili iletişim kuracağını,
b) Ne zaman iletişim kuracağını,
c) Kiminle iletişim kuracağını,
d) Nasıl iletişim kuracağını,
e) Kimin iletişim kuracağını.
Siz yukarıda paylaşılan gibi standartta belirtildiği gibi detaylı bir plan hazırlamalısınız.
Naçizane önerim yukarıda paylaşımı yapılan iletişim planını kalite el planında yazmayın ayrı bir plan olarak dokümante edin kalite el kitabında yapmış olduğunuz plana atıfta bulunun çünkü direkt kalite el kitabına tabloyu koyarsanız ileride değişikliğe uğrarsa mecbur kalite el kitabını sürekli revize edeceksiniz.

Merhabalar,

Değerli bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Bizim için yeterli olduğunu düşündüğümden KEK te dokümate ediyoruz. İletişim kanalları sürekli değişkenlik gösteren bir firma varsa KEK te yazması tabiki de uygun değil. Bizde standart olduğu için değiştirmiyoruz.

Ayrıca kiminle, kimin iletişim kuracağı konusu net bir şekilde personel tanımlamak bence uygun değil sonuçta işleyiş süreç sorumluları tarafından gerçekleştiriliyor. Personel ataması yapılırsa her personel değişikliğinde revizyon yapmak gerekir işin içinden çıkılmaz.

Sonuç olarak her yiğidin yoğurt yeme şekli farklıdır. :) :)

kalite el kitabını sürekli revize edeceksiniz.

Her yıl bir şekilde revize oluyor zaten...

Değerli bilgi ve yönlendirmeniz çok teşekkür ederim.

Sonuç olarak her yiğidin yoğurt yeme şekli farklıdır. :):)

Bilgi ve yardımınız için nteşekkür ederim.

Kesinlikle çok doğru... Ancak bunu şöyle desek daha yerinde olacak gibi ;)

Her denetçinin standart yorumlama şekli farklıdır :D:D:D

Merhabalar,

Değerli bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Bizim için yeterli olduğunu düşündüğümden KEK te dokümate ediyoruz. İletişim kanalları sürekli değişkenlik gösteren bir firma varsa KEK te yazması tabiki de uygun değil. Bizde standart olduğu için değiştirmiyoruz.

Ayrıca kiminle, kimin iletişim kuracağı konusu net bir şekilde personel tanımlamak bence uygun değil sonuçta işleyiş süreç sorumluları tarafından gerçekleştiriliyor. Personel ataması yapılırsa her personel değişikliğinde revizyon yapmak gerekir işin içinden çıkılmaz.

Sonuç olarak her yiğidin yoğurt yeme şekli farklıdır. :):)
Tabi ki herkesin izlemiş olduğu yol farklı sizi eleştirmek adına söylememiştim zaten. Bende kişi bazlı yapmıyorum mantıklı değil zaten ilgili süreç hangisi ise onun tanımlamasını yapıyorum. Mevcut kullanmış olduğum iletişim planını paylaşıyorum incelemek isterseniz.

Ekli dosyalar

• İÇ VE DIŞ İLETİŞİM PLANI.pdf
    439.2 KB · Görüntüleme: 106
sizi eleştirmek adına söylememiştim zaten.

Eleştirdiğinizi ima etmedim zaten ;) Yanlış anlaşılmış isem lütfen mazur görün.

Sitem ettiğim; şimdiye kadar görmediğimiz... En iyi bildiğimiz husustan gol gelmesi... Henüz daha bunu atlatamadım.

Paylaştığınız örnek çok çok güzel... Teşekkür ederim.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri