İnsan kaynakları ve eğitim

edazobu

Teğmen
Üye
Arkadaşlar merhaba.
Bir eğitim planı oluşturuyorum.
Önce hedef değerler belirledim,personel bu kriter için hangi yetkinlikte olmalı diye.
Denetçi her kriterin ölçülebilir olması gerektiğini söyledi.
Örneğin; Kullandığı Dokümanları Tanımak veya Süreç Akışını Sağlayabilme Becerisi gibi kriterleri nasıl ölçerek yetkinlik değerlendirmesini yapabilirim ?

Yardımcı olursanız sevinirim

Arkadaşlar merhaba.
Önce hedef değerler belirledim,personel bu kriter için hangi yetkinlikte olmalı diye.
Örneğin; Kullandığı Dokümanları Tanımak veya Süreç Akışını Sağlayabilme Becerisi gibi kriterleri nasıl ölçerek yetkinlik değerlendirmesini yapabilirim ?

Örnek talimat ektedir.

Ekli dosyalar

• Personel Yetkinlik Değerlendirme Talimatı.doc
    335.5 KB · Görüntüleme: 143
Merhaba,
Eğitim etkinliğini kişi başı nasıl değerlendiriyorsunuz biz personele anket yaptırıyorduk ama denetçimiz uygunsuzluk yazdı
E.B. için FMEA bireysel olarak etkinlik değerlendirmesi bulunmamaktadır diye yazmış
Polivalans tablosunda var eğitimlerde verilmiş eğitim katılımlarda imzalanmış onlar tamam fakat etkinlik değerlendirmesini amiri tarafından değerlendirilmesi gerekir dedi etkinlik değerlendirmesi için sınav mı yapılması gerekir?

Merhaba,

Prosedürünüzde belirteceğiniz bir süre zarfının ardından (örneğin; eğitimin/sınavın gerçekleştiği tarihten 1 ay sonra/15 gün sonra gibi) ekteki form üzerinden, eğitimi alan personelin sorumlusu veya yöneticisi kişinin aldığı eğitimin yetkinliği ne denli arttırdığına dair veya etkinliğne dair değerlendirme yapılabilir. Bu değerlendirme de sınav puanı üzerine eklenip 2 bölüm toplanarak genel bir eğitim puanı elde edilebilir.

Yine prosedürünüzde belirteceğiniz bir geçer not üzerinden (60 üstü başarılı sayılır gibi...) toplam değerlendirmeyi ve ardından da eğitim başarılı / başarısız diyebilirsiniz.

AS9100'deki diğer içerik detaylara hakim değilim. Fakat ISO 17025 Standardı üzerinden yukarıdaki süreci gerçekleştirmekteyiz. Tabi ki aynı şekilde, eğitime katılanlar da eğitimi, ortamı, materyali ve eğiticiyi değerlendirmelidir. Bu da anket ile olabilir. Bu süreci toplu halde işletmeniz gerekmektedir.

Ekli dosyalar

• EĞİTİM ETKİNLİĞİ İZLEME FORMU.docx
    20.6 KB · Görüntüleme: 99
Merhaba,
Eğitim etkinliğini kişi başı nasıl değerlendiriyorsunuz biz personele anket yaptırıyorduk ama denetçimiz uygunsuzluk yazdı
E.B. için FMEA bireysel olarak etkinlik değerlendirmesi bulunmamaktadır diye yazmış
Polivalans tablosunda var eğitimlerde verilmiş eğitim katılımlarda imzalanmış onlar tamam fakat etkinlik değerlendirmesini amiri tarafından değerlendirilmesi gerekir dedi etkinlik değerlendirmesi için sınav mı yapılması gerekir?
E.B. için FMEA bireysel olarak etkinlik değerlendirmesi bulunmamaktadır diye yazmış.
Geçici Önlem Faaliyet tanımına ne yazılmalıdır.

Arkadaşlar merhaba.

Merhaba,

Polivalans sistematiği oluşturabilirsiniz bu sayede her bölümün her çalışanın ne derece de ne yetkinliğine sahip ne durumda hepsini gözlemleyebilirsiniz daha sonra puanlama aşamasıyla da ölçülebilir bir doküman oluyor.

Ali bey bunu bir yazılım ile mi yönetiyorsunuz eğer öyle ismini paylaşabilir misiniz?
Merhabalar yazılım ile kendi tasarladığımız bir yapı yazılım harici basit bir excel ile de yapabilirsiniz.

Maalesef yazılım adını burada yazamam reklam olmasın.

[email protected] mail adresim talep ederseniz detaylı bilgi veririm.

Örneğim yetkinlikleri bir excel sayfasında tanımlayın

Başka bir excel sayfasında personel tanımları ve açılır liste şeklinde check list oluşturarak yetkinlikleri atayın sonra 1 ile 5 arası puanlama yapın ve periyodik olarak değerlendirin.

Örnek yetkinlik tanımları aşağıdadır. Bunu kendinize göre uyarlayabilir. İlave veya çıkarma yapabilirsiniz.

Genel AdıYetkinlik KoduYetkinlik Adı
(CAM01) 2,5 Axis MillingCAM012,5 Axis Milling
(CAM02) 3 Axis MillingCAM023 Axis Milling
(CAM03) 5 Axis MillingCAM035 Axis Milling
(CAM04) 7 Axis MillingCAM047 Axis Milling
(CAM05) TurningCAM05Turning
(CAM06) NC SimulationCAM06NC Simulation
(CAM07) Aparat ve takım tasarımıCAM07Aparat ve takım tasarımı
(CAM08) Aparat malzeme seçimiCAM08Aparat malzeme seçimi
(CAM09) Kesici takım seçimiCAM09Kesici takım seçimi
(DPO01) Ürünlerin uygun şekilde istiflenmesini sağlamakDPO01Ürünlerin uygun şekilde istiflenmesini sağlamak
(DPO02) Ürünlerin miktar kontrolünü yapmakDPO02Ürünlerin miktar kontrolünü yapmak
(GNL01) Bilgisayar Kullanma YeteneğiGNL01Bilgisayar Kullanma Yeteneği
(GNL02) M.OfficeGNL02M.Office
(GNL03) Catia RenderGNL03Catia Render
(GNL04) Siemens NX ManufacturingGNL04Siemens NX Manufacturing
(GNL05) ManagemindGNL05Managemind
(GNL06) CoralreefGNL06Coralreef
(KNT01) Kumpas KullanımıKNT01Kumpas Kullanımı
(KNT02) Mikrometre KullanımıKNT02Mikrometre Kullanımı
(KNT03) Komparatör KullanımıKNT03Komparatör Kullanımı
(KNT04) Serration Diş ÖlçümüKNT04Serration Diş Ölçümü
(KNT05) CMMKNT05CMM
(KNT06) Eddy Current MuayenesiKNT06Eddy Current Muayenesi
(KNT07) Metroloji Bilgisi (Ölçüm cihazları doğrulama)KNT07Metroloji Bilgisi (Ölçüm cihazları doğrulama)
(KNT08) FAI Gereksinimleri BilgisiKNT08FAI Gereksinimleri Bilgisi
(KNT09) Teknik Resim Okuma BilgisiKNT09Teknik Resim Okuma Bilgisi
(KNT10) Geometrik tolerans bilgisiKNT10Geometrik tolerans bilgisi
(KYS01) İç Denetim YapabilmekKYS01İç Denetim Yapabilmek
(KYS02) Kalite Performans Ölçümlerinin YapılmasıKYS02Kalite Performans Ölçümlerinin Yapılması
(KYS03) Düzeltici Faaliyetlerin takibiKYS03Düzeltici Faaliyetlerin takibi
(KYS04) Uygunsuzlukların Tespiti ve RaporlamasıKYS04Uygunsuzlukların Tespiti ve Raporlaması
(KYS05) Ölçüm Cihazlarının Doğrulama/Kalibrasyon TakibiKYS05Ölçüm Cihazlarının Doğrulama/Kalibrasyon Takibi
(KYS06) Kalite denetimlerinde firmayı temsil etmekKYS06Kalite denetimlerinde firmayı temsil etmek
(KYS07) Belgelendirme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesiKYS07Belgelendirme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi
(KYS08) Risklerin gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesiKYS08Risklerin gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesi
(KYS09) Denetçi kuruluşlar ile iletişimKYS09Denetçi kuruluşlar ile iletişim
(KYS10) Veritabanı Çalışmaları (Excel, Power BI, SQL)KYS10Veritabanı Çalışmaları (Excel, Power BI, SQL)
(MFS01) Mafsal BirleştirmeMFS01Mafsal Birleştirme
(MNT01) Makine Montajlarının YapılmasıMNT01Makine Montajlarının Yapılması
(MUH01) Personel özlük dosyalarının hazırlanmasıMUH01Personel özlük dosyalarının hazırlanması
(MUH02) Avans ve maaş ödemelerinin yapılmasıMUH02Avans ve maaş ödemelerinin yapılması
(MUH03) Mali denetimlerde firmayı temsil etmekMUH03Mali denetimlerde firmayı temsil etmek
(MUH04) Ödeme planını hazırlamakMUH04Ödeme planını hazırlamak
(MUH05) Bordro düzenlemek ve kontrol etmekMUH05Bordro düzenlemek ve kontrol etmek
(MUH06) Muhasebe kayıtlarını yönetmeliklere uygun tutmakMUH06Muhasebe kayıtlarını yönetmeliklere uygun tutmak
(PLN01) Sipariş terminine göre üretim planlamasıPLN01Sipariş terminine göre üretim planlaması
(PLN02) Malzeme planlamasının yapılmasıPLN02Malzeme planlamasının yapılması
(PLN03) Stok takibi ve emniyet stoklarının belirlenmesiPLN03Stok takibi ve emniyet stoklarının belirlenmesi
(PLN04) Tezgah İş yükü ve kapasite analiziPLN04Tezgah İş yükü ve kapasite analizi
(PLN05) Siparişler için tahmini termin süresi belirlemekPLN05Siparişler için tahmini termin süresi belirlemek
(PLN06) İş talimatlarının hazırlanmasıPLN06İş talimatlarının hazırlanması
(PLN07) Satınalma talebi oluşturmaPLN07Satınalma talebi oluşturma
(PLN08) Teklif bazlı maliyet çalışmasının yapılmasıPLN08Teklif bazlı maliyet çalışmasının yapılması
(PLN09) Fason işlem firmaları ile iletişimPLN09Fason işlem firmaları ile iletişim
(STD01) Metalların İşlenmesiSTD01Metalların İşlenmesi
(STD02) Perçin ve Vida Deliklerinde DelmeSTD02Perçin ve Vida Deliklerinde Delme
(STD03) Çapak Alma ve TemizlemeSTD03Çapak Alma ve Temizleme
(STD04) Çeliklerin TaşlanmasıSTD04Çeliklerin Taşlanması
(STD05) Bağlantı İçin Deliklerin HazırlanmasıSTD05Bağlantı İçin Deliklerin Hazırlanması
(STD06) Titanyumun TaşlanmasıSTD06Titanyumun Taşlanması
(STD07) Metal, Yüzey ve Kenar BütünlüğüSTD07Metal, Yüzey ve Kenar Bütünlüğü
(STD08) Şekillendirme,Düzeltme ve UygulamaSTD08Şekillendirme,Düzeltme ve Uygulama
(STD09) Titanyumu İşleme ve KesmeSTD09Titanyumu İşleme ve Kesme
(STD10) Boeing Standart Dişler,Düz,ParalelSTD10Boeing Standart Dişler,Düz,Paralel
(STN01) Takım ve Malzeme BilgisiSTN01Takım ve Malzeme Bilgisi
(STN02) Tedarikçi Araştırmasının YapılmasıSTN02Tedarikçi Araştırmasının Yapılması
(STN03) Tedarikçi DeğerlendirmesiSTN03Tedarikçi Değerlendirmesi
(STN04) Satınalma şartlarının belirlenmesiSTN04Satınalma şartlarının belirlenmesi
(STN05) Satınalınan ürünlerin girdi kontrollerini yapmakSTN05Satınalınan ürünlerin girdi kontrollerini yapmak
(STN06) Tedarikçi firmalar ile iletişimSTN06Tedarikçi firmalar ile iletişim
(STN07) Satınalma sözleşmelerinin yapılmasıSTN07Satınalma sözleşmelerinin yapılması
(STS01) Fizibilite Çalışmasının YapılmasıSTS01Fizibilite Çalışmasının Yapılması
(STS02) Fiyat teklif çalışmalarının yapılmasıSTS02Fiyat teklif çalışmalarının yapılması
(STS03) Müşteri ile iletişimSTS03Müşteri ile iletişim
(STS04) Müşteri istek ve ihtiyaçlarının belirlenmesiSTS04Müşteri istek ve ihtiyaçlarının belirlenmesi
(STS05) Sözleşmelerin yapılmasıSTS05Sözleşmelerin yapılması
(STS06) Sipariş takibi ve zamanında teslim etmeyi sağlamaSTS06Sipariş takibi ve zamanında teslim etmeyi sağlama
(STS07) Satış, ciro kar-zarar hesaplamalarının yapılmasıSTS07Satış, ciro kar-zarar hesaplamalarının yapılması
(STS08) Müşteri memnuniyetinin sağlanmasıSTS08Müşteri memnuniyetinin sağlanması
(STS09) Sevkiyat planlamasının yapılmasıSTS09Sevkiyat planlamasının yapılması
(TSV01) Kılavuz ÇekmeTSV01Kılavuz Çekme
(TSV02) Zımpara İşlemiTSV02Zımpara İşlemi
(TSV03) Çapak AlmaTSV03Çapak Alma
(TSV04) Delik DelmeTSV04Delik Delme
(TSV05) Malzeme KesimiTSV05Malzeme Kesimi
(ÜRT01) Kalite Yönetim Sistemi Dökümanlarına Uygun ÇalışmaÜRT01Kalite Yönetim Sistemi Dökümanlarına Uygun Çalışma
(ÜRT02) Freze Kesici Takım BilgisiÜRT02Freze Kesici Takım Bilgisi
(ÜRT03) Ölçüm ve Kontrol Aletlerini Kullanım BilgisiÜRT03Ölçüm ve Kontrol Aletlerini Kullanım Bilgisi
(ÜRT05) Aparat Bağlama BilgisiÜRT05Aparat Bağlama Bilgisi
(ÜRT06) NC Programları Sistemden Tezgaha AktarmakÜRT06NC Programları Sistemden Tezgaha Aktarmak
(ÜRT07) Kesici Takımların Ölçülmesi ve KontrolüÜRT07Kesici Takımların Ölçülmesi ve Kontrolü
(ÜRT08) İşlenecek Malzeme BilgisiÜRT08İşlenecek Malzeme Bilgisi
(ÜRT09) Takım Bilgilerinin Tezgaha GirilmesiÜRT09Takım Bilgilerinin Tezgaha Girilmesi
(ÜRT10) Parça Sıfırlama İşlemleriÜRT10Parça Sıfırlama İşlemleri
(ÜRT11) Tezgah Sıfırını BelirlemeÜRT11Tezgah Sıfırını Belirleme
(ÜRT12) Tezgahı Sıfır Noktasına GöndermeÜRT12Tezgahı Sıfır Noktasına Gönderme
(ÜRT13) Tezgahta Prob ile Sıfırlama ve Ölçüm İşlemleriÜRT13Tezgahta Prob ile Sıfırlama ve Ölçüm İşlemleri
(ÜRT14) Heidenhain Kontrol Ünitesi BilgisiÜRT14Heidenhain Kontrol Ünitesi Bilgisi
(ÜRT15) Kinematik BilgisiÜRT15Kinematik Bilgisi
(ÜRT16) Makine Bakım ve Temizleme KabiliyetiÜRT16Makine Bakım ve Temizleme Kabiliyeti
(ÜRT17) İşleme Yöntemi Değerlendirme KabiliyetiÜRT17İşleme Yöntemi Değerlendirme Kabiliyeti
(ÜRT18) Uygunsuzluk Tespit Etme KabiliyetiÜRT18Uygunsuzluk Tespit Etme Kabiliyeti
(ÜRT19) FANUC Kontrol Ünitesi BilgisiÜRT19FANUC Kontrol Ünitesi Bilgisi
(ÜRT20) Siemens Kontrol Ünitesi BilgisiÜRT20Siemens Kontrol Ünitesi Bilgisi
(ÜRT21) Brother Kontrol Ünitesi BilgisiÜRT21Brother Kontrol Ünitesi Bilgisi
(ÜRT22) Mazatrol Kontrol Ünitesi BilgisiÜRT22Mazatrol Kontrol Ünitesi Bilgisi
(ÜRT23) Tornalama BilgisiÜRT23Tornalama Bilgisi
(ÜRT24) Torna Kesici Takım BilgisiÜRT24Torna Kesici Takım Bilgisi
(ÜRT25) Manuel Torna Programlama BilgisiÜRT25Manuel Torna Programlama Bilgisi
(ÜRT26) Üretim personelinin sevk ve idaresiÜRT26Üretim personelinin sevk ve idaresi
(ÜRT27) Taşlama Tezgahı KullanımıÜRT27Taşlama Tezgahı Kullanımı
(ÜRT28) Manuel Freze KullanımıÜRT28Manuel Freze Kullanımı
(ÜRT29) Manuel Torna KullanımıÜRT29Manuel Torna Kullanımı
(ÜRT30) Işıl İşlem Fırınının KullanımıÜRT30Işıl İşlem Fırınının Kullanımı
(ÜRT31) Parçaların BoyanmasıÜRT31Parçaların Boyanması
(ÜRT32) Ürünlerin Uygun Şekilde PaketlenmesiÜRT32Ürünlerin Uygun Şekilde Paketlenmesi

Yetkinlik puanlama kriterleri ve aksiyonlar

Persollerin yetkinliği aşağıdaki tabloda yer alan kriterlere göre puanlanacaktır:

Bilgi Yetkinliğinin Puanlanması

1 Puan: Yetersiz Bilgi
2 Puan: Konu, ana süreçler, yöntemler ve araçlar hakkında sınırlı bilgi.
3 Puan: Konunun tüm yönleri, tüm süreçleri,yöntemleri ve araçları hakkında iyi düzeyde bilgi. Süreçlerin uygunlanmasını açıklayabilir.
4 Puan: Konunun tüm yönlerinde tüm süreç yöntemleri ve araçlarında yüksek düzeyde bilgi. İyileştirmeleri değerlendirebilir ve doğrulayabilir. Başkalarına içerik ve yöntem konusunda koçluk yapabilir.
5 Puan: Konuyla ilgili çok kapsamlı bilgi. Harici olarak tanınan standartlarının uygulanması ve diğer personellere eğitimini verebilecek düzeyde katkıda bulunabilir.

Beceri Yetkinliğinin Puanlanması

1 Puan: İşe yeni başlamış personel. Tezgah, ekipman, vb gibi konularda uygun deneyime sahip değil. Mühür alamaz.
2 Puan: Sorumlu olduğu süreçlerin uygulanması açıklayabilir. Tekrarlayan aktiviteler ile başa çıkabilecek düzeyde yeterli beceri.
3 puan: Sorumlu olduğu sürecin öngörülemeyen sorunlarıyla da başa çıkmak için konuyla ilgili yeterli deneyime sahiptir.
4 puan: Sorumlu olduğu süreçle ilgili geniş deneyim. Teorik ve pratik bilgilere sahip.
5 puan: Sorumlu olduğu süreçle ilgili tüm becerisi tam. Eğitim verebilecek düzeyde yetkin.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri