ISO 9001:2015 Dokümantasyonu Şablonu

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve itech tarafından 23 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. itech

itech Administrator Staff Member Site Yöneticisi Üye

Beğenilen Mesajları:
    79
    Ödül Puanları:
    641
    Arkadaşlar ISO 9001:2015 versiyonuna ait örnek dokümantasyon ektedir.
    Doküman İngilizce toolkit olarak yüklenmiştir.
    yeni ISO 9001 versiyonunda risk değerlendirme yapılması gerektiğini biliyorsunuzdur. ingilizcede olsa Risk değerlendirme prosedürünü incelemenizi tavsiye ederim.
    IMG_2305.PNG

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 23 Mart 2016
    umgkalite, gamzegamzegamze, Sener ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. şükrü

şükrü Moderatör Staff Member Üye

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    111
    eline sağlık

Ferhat ve itech bunu beğendi.
  3. aysino

aysino Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    1
    elinize kolunuza sağlık ama bununla ilgili türkçe kaynak konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim .Yardımlarınız için şimdiden çok ama çok teşekkür ederim.
    ozturkaysin@gmail.com

Ferhat, TEKDUR ve itech bunu beğendi.
  4. itech

itech Administrator Staff Member Site Yöneticisi Üye

Beğenilen Mesajları:
    79
    Ödül Puanları:
    641
    Merhaba. Hala Türkçe kaynak bulamadım maalesef. bulunca sizlerle paylaşacağım.

Ferhat bunu beğendi.
  5. Leturc

Leturc Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    1
    tek kelime ile mükemmel yeni sürümü de yayınlanmış. Adamlar muhteşem bir işe imza atmışlar. Şayet vaktim olursa oturup çevireceğim amme hizmeti için!

eyildiz, Ferhat, TEKDUR ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. Ferhat

Ferhat Administrator Site Yöneticisi

Beğenilen Mesajları:
    183
    Ödül Puanları:
    951
    Ülkemizdeki kalite yönetim sisteminin gelişimi adına paylaşımda bulunursanız seviniriz.

Aydın DURMAZ bunu beğendi.
  7. mtkurt06

mtkurt06 Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    elinize sağlık çok güzel olmuş.

Ferhat bunu beğendi.
  8. dkalite

dkalite Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    teşekkürler...

Ferhat bunu beğendi.
  9. Musstafa61

Musstafa61 Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba,
    Iso 9001 ile ilgili ilk defa bir doküman hazırlayacağım. Iso 9001:2015 örnek doküman bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Ferhat bunu beğendi.
  10. Ferhat

Beğenilen Mesajları:
    183
    Ödül Puanları:
    951
    Mustafa bey Merhaba. ISO 9001 Dokümanları Hazırlayacaksaınız http://www.isofrm.com/categories/dokuemantasyon.87/ tüm dokümanlar mevcut. firmanıza göre uyarlamalısınız. El Kitabı, Prosedürler, Talimatlar, Formlar, Listeler,Görev Tanımları hepsi forum sitesinde mevcuttur.
    Kolay Gelsin...

11. Simge BAL

Simge BAL Onbaşı Üye

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    11
    Dokümanlar, 2015 versiyonuna göre mi hazırlandı kalite el kitabı 2008'e göre hazırlanmış yardımcı olursanız sevinirim

Ferhat bunu beğendi.
  12. Ferhat

Beğenilen Mesajları:
    183
    Ödül Puanları:
    951
    Merhaba simge hanım.
    Dokümanlar ISO 9001:2008 dokümanıdır. ISO 9001:2015 İle ilgili şimdilik doküman yok. Ama merak ettiğiniz sorularınız varsa buradan cevaplayabiliriz. Standardın maddelerinden aklınıza takılan varsa yardımcı olmak isteriz...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Simge BAL bunu beğendi.
  13. Simge BAL

Simge BAL Onbaşı Üye

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    11
    Yönetimi gözden geçirme prosedürü vardı daha önceden şimdi tekrar aynı prosedürü düzenledim ve liderlik prosedürü oluşturmam gerekir mi

Ferhat bunu beğendi.
  14. Simge BAL

Simge BAL Onbaşı Üye

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba,

Fabrikamızda ürün üretilmekte fakat hizmet sunumu yapılmamaktadır.Hizmete ne gibi durumları dahil edebiliriz?

Ferhat bunu beğendi.
  15. Ferhat

Beğenilen Mesajları:
    183
    Ödül Puanları:
    951
    Simge Hanım Merhaba. Liderlik maddesini Standart aşağıdaki gibi tanımlamıştır.

5 Liderlik
    5.1 Liderlik ve taahhüt
    5.1.1 Genel
    Üst yönetim, aşağıdakiler vasıtasıyla kalite yönetim sistemi için liderlik ve taahhüt göstermelidir:
    a) Kalite yönetim sisteminin etkinliği için hesap verilebilirliği,
    b) Kalite politikası ve kalite amaçlarının oluşturulduğu ve bunların kuruluşun stratejik yönü ve bağlamı ile uyumluluğunun güvence altına alınması,
    c) Kalite yönetim sistemi şartlarının, kuruluşun iş prosesleri ile entegre olduğunun güvence altına alınması,
    d) Proses yaklaşımı ve risk temelli düşünmenin kullanımının teşvik edilmesi,
    e) Kalite yönetim sistemi için gerekli kaynakların varlığının güvence altına alınması,
    f) Etkin kalite yönetimi ve kalite yönetim sistem şartlarına uygunluğun öneminin paylaşılması,
    g) Kalite yönetim sisteminin amaçlanan çıktılarına ulaşmasının güvence altına alınması,
    h) Kalite yönetim sisteminin etkinliğine katkı sağlayacak kişilerin, işe alınması, yönlendirilmesi ve desteklenmesi,
    i) İyileştirmenin teşvik edilmesi,
    j) Diğer ilgili yönetim görevlilerinin (kendi sorumluluk alanlarına uygulanması bakımından) liderliğini göstermek için desteklenmesi.
    Not – “İş” kavramına bu standardda yapılan atıf kuruluşun, özel veya kamu olması ya da kâr amacı güdüp gütmediğine bakılmaksızın, varlık amacı olan ana faaliyetler olarak tercüme edilebilir.

bu tanıma göre LİDERLİK maddesi için bir prosedür hazırlanmasına gerek yoktur. Kalite Yönetim Sistemi içerisinde Üst Yönetim yukarıda tanımlanan maddelerdeki görevini yerine getirip getirilmediği denetim sırasında kontrol edilecektir. diğer dokümanlarınızla LİDERLİK Maddesini karşılamanız gerekmektedir.

Aydın DURMAZ, Deniz08 ve Simge BAL bunu beğendi.
  16. Ferhat

Beğenilen Mesajları:
    183
    Ödül Puanları:
    951
    Simge hanım ISO 9001:2015 standardına göre Ürün ve Hizmetler aşağıdaki gibi tanımlanmıştır.

A.2 Ürün ve hizmetler
    ISO 9001:2008, “ürün” ifadesini bütün kategorilerdeki çıktılar için kullanmıştır. Standardın bu baskısı “ürün ve hizmetler” ifadesini kullanmaktadır. “ürün ve hizmetler” ifadesi bütün çıktı kategorilerini kapsamaktadır (donanım, hizmetler, yazılım ve işlenmiş malzemeler).
    “Hizmetler”in özellikle ilave edilmesinin amacı, bazı şartların uygulamasında ürünler ile hizmetler arasındaki farklılıkların altını çizmektir. Hizmetlerin karakteristiği, çıktının en azından bir bölümünün müşteri ara yüzünde gerçekleşmesidir. Bu şu anlama gelmektedir, örneğin, şartların uygunluğunun doğrulanması, hizmetin sunumundan önce gerçekleşemez.
    Birçok durumda, ürünler ve hizmetler birlikte kullanılır. Kuruluşun müşteriye tedarik ettiği veya dış tedarikçilerden sağladığı çıktılar, ürün ve hizmetlerin her ikisini de kapsar. Örneğin, maddi olan veya maddi olmayan bir ürün, bazı ilgili hizmete veya ilgili maddi veya maddi olmayan ürünü olan bir hizmete sahip olabilir.

Bu tanımlamalara göre ve standardın genel tanımlarını incelediğinizde Ürün ve Hizmet kelimesi birlikte kullanılmaktadır. dolayısıyla ana proseslerinizde KYS yi ürün üretimi olarak tanımlıyorsanız bu ürüne ait satış sonrası hizmetler, tamir, bakım hizmetleri, projelendirme, tasarım hizmetleri vb birçok hizmetleriniz olabilir. bu hizmetleri Kalite yönetim sistemi içerisinde tanımlamanız ve performanslarını ölçmeniz gerekebilir. KYS nizi tasarlarken gerekli olan hizmet süreçlerinizi tanımlayınız ve sisteme dahil ediniz.

Önemli Not: Hizmet süreçlerinizi tanımlarken gereksiz olan hizmet süreçlerinizi kapsama almanızı tavsiye etmem. diğer bir ifadeyle ana prosesiniz makine yedek parça üretimi ise gereksiz olabilecek hizmet süreciniz olan İdari işlere ait bahçe temizlik sürecinizi KYS ye dahil ederek sistemi boğmanızı tavsiye etmem. umarım anlatabilmişimdir.
    Saygılarımla...

Aydın DURMAZ, Deniz08 ve Simge BAL bunu beğendi.
  17. Simge BAL

Simge BAL Onbaşı Üye

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba,

Satış sonrası hizmet, tasarım, arge işlemleri yapılmamakta, sadece fabrika içinde yaptığımız bakım faaliyetleri vardır. Bunun dışında dışarıya hizmet gerçekleştirilmemektedir. Bayi ziyaretlerini hizmete dahil edebilir miyiz?

Ferhat bunu beğendi.
  18. Ferhat

Beğenilen Mesajları:
    183
    Ödül Puanları:
    951
    Müşteriye direk sunulan bir hizmetiniz yoksa bahsettiğiniz durumları hizmet olarak sisteminize dahil etmenizi tavsiye etmem. KYS nin amacı müşterinize(iç müşteri ve dış müşteri) sunulan ürün ve hizmet durumlarına göre sistemi kurmalı ve yönetmelisiniz. Bayi ziyaretlerini yerinizde olsam her şey mükemmel uygulanıyorsa o zaman dahil ederdim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

19. elifer

elifer Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    1

Paylaşımınız için teşekkürler.

Ferhat ve itech bunu beğendi.
  20. Gürkan ALPYÜREK

Gürkan ALPYÜREK Er Üye

Beğenilen Mesajları: