ISO 9001 Tasarım maddesi hk.

Kalite _kontrol

Teğmen
Üye
Merhabalar,

Çalıştığım işletmeye yeni başladım. Ahşap testere imalatı yapan bir firma, daha önceleri müşterinin verdiği tasarım ve teknik resme göre üretim yapıldığından ISO 9001'de 8.3 maddesi kapsam dışı bırakılmış ve ISO denetimleri belge üzerinde yapıldığı için bir eksik görülmemiş.

2023 yılı itibariyle firma müşteri tasarımlarına benzer şekilde kendi markası ve tasarımları ile üretime başlamış. 2 ay önce geçirdiğimiz ara denetimde denetçi firmamızın artık bir markası olduğunu bir sonraki denetimde 8.3 maddesinin kapsam içine alınması gerektiğini hatırlattı. Majör ya da minör uygunsuzluk yazmadı.

8.3. Ürün ve Hizmetlerin Tasarımı ve Geliştirilmesi
8.3.1 Genel
8.3.2 Tasarım ve Geliştirmenin Planlanması
8.3.3 Tasarım ve Geliştirme Girdileri
8.3.4 Tasarım ve Geliştirmenin Kontrolü
8.3.5 Tasarım ve Geliştirme Çıktıları
8.3.6 Tasarım ve Geliştirme Değişiklikleri

Benim bildiğim 8.3 maddesi yukarıdaki detayları içermektedir. Çalıştığım yer her ne kadar da fabrika statüsünde olsa bile, aile şirketi olması sebebiyle atölye mantığında ilerlemesi beni biraz daha zora sokuyor.

Firmadaki süreç şu şekilde ilerliyor: Müşteri siparişi belli çap, kalınlık ve özelliğe( ahşap testere, mermer testere, vb.) göre sipariş geçiyor. teknikresim ofisi belirtilen özelliğe göre resim çizerek, stoktan ham madde belirleyip lazer kesim programını hazırlayarak üretim başlıyor.

Ben 8.3 maddesi için ne gibi dökümantasyon evraklarını hazırlamam gerekir. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

ISO 9001 doküman içeriğine çok takılmaz. Yürütülen işin gereklilikleri de kapsayacak şekilde yazılı olması yeterli olacaktır. Ülkemizde aile şirketi olmayan firma neredeyse yok zaten, o sebepten halen yürütülen işleri yazılı hale getirmeniz kafidir.

selçuk bey kardeşim,kalite müdürleri tasarım maddesini,olmadığı için değil,
yapamadıkları için yada uygulatamadıkları için hariç tutarlar,
aile şirketinde bu dökümantasyonu işletmen mümkün değildir.
yinede elimdekileri mailine atıyorum.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri