Müşteri Temsilcisi Görev Tanımı

weakness

Orgeneral
Moderatör
Üye
Merhaba

IATF denetçisi ısrarla müşteri temsilcisi için ilave görev tanımı olması gerektiğini söyledi.
Biz maillerle yönetiyorduk.
Elinde Otomotiv Müşteri temsilcisine ilişkin görev tanımı olan var mı?

Merhaba,
IATF 16949 için hazırlanan tüm görev tanımlarında "süreçleri ve süreç akışlarını belirlemek, risk analizlerini yapmak." ibaresini kullanmayı unutmayın. Ayrıca müşteri temsilcisi için atama yazısı ile duyurmanız gerekmektedir.
Merhaba,
Örnek atama yazısı paylaşabilir misiniz?

Merhaba, bir kaç farklı kalite sisteminden oluşan Entegre bir yapıda sadece IATF için müşteri temsilcisi ataması yaptık, örnek iletiyorum

Merhaba,
Bildiğim kadarı ile artık müşteri temsilcisi şartı yok fakat geçtiğimiz ıatf denetiminde denetçi atamasının yapılması gerektiğini söylemişti.

Konuyla ilgili yorumlarınızı iletebilir misiniz ?

Merhaba, 3 hafta önce IATF denetimi geçirdik. Atama yazısının olmamasını uygunsuzluk olarak raporladı. Müşteri Temsilcisi atamalarınızı yapmanızı öneririm. Ben ayrıca görev tanımı da yaptım ve ibraz ettim

ARKADAŞLAR 5.31 VE 5.3.2 MADDESİNİ DİKKKATLİ OKUDUĞUMUZDA ATAMANIN YAPILMASI GEREKTİĞİ AÇIKÇA BEYAN EDİLMİŞ:
Üst Yönetim, müşteri gerekliliklerinin karşılanmasını sağlamak için sorumlu ve yetkili personel atamalıdır. Bu görevler bu konularla sınırlı olmaksızın min. şu konuları içermelidir: özel karakteristiklerin belirlenmesini, .....

merhaba,

yönetim temsilcisi atama zorunluluğu kalktı. her bölüm/süreç kendi liderliğini yapmaktadır.
yönetimin sorumluluğu ibaresi de yönetimin liderliği olarak değiştirilmiştir.

atama yazısı ve görev tanımı hakkında bir şeyler yazmak istiyorum.
müşteri temsilcisine ait açıklayıcı satırlar ile görev tanımı kesinlikle olmalıdır. görevinin ayrıntılarına giren bir dokümana sahip olmalısınız. ayrıca bu görev tanımının tüm sayfaları ilgili kişi tarafından okudum anladım / ad soy ad / imza yapılmalıdır.
burada atama yazısı gerektiren durum firma içinde özellikle müşteriye karşı sorumlu olan kişilerin tüm iç paydaşlara duyurmaya yönelik yapılan bir uygulamadır. çünkü müşteri özel istekleri IATF 16949 isteklerinden üstündür. bu bağlamda farkındalığını artırmak amaçlı standarttada belirtildiği şekilde atama yazısı dokümantasyonu sağlanmalı ve firma içinde duyurulmalıdır. Duyurulmanın dayanağı ISO 9001 5.3 maddesinde nettir. 9001 ile IATF Standartlarını bir biri ile iç içe olduğunu ve IATF bazı maddelerinin direk ISO 9001 e atıf yaptığını unutmayalım.

IATF 16949;
5.3.1 Organizasyonel Roller, Sorumluluklar ve Yetkiler-Ek
Üst yönetim, müşteri gereksinimlerinin karşılandığından emin olmak için sorumluluğu ve yetkileri belirlenmiş
personel atamalıdır. Bu atamalar belgelenmelidir.

ISO 9001;
5.3 Kurumsal görev, yetki ve sorumluluklar
Üst yönetim, kuruluş içerisinde, ilgili görevler için yetki ve sorumlulukların belirlendiğini, duyurulduğunu ve
anlaşıldığını güvence altına almalıdır.

uygunsuzluğunuz özelinde kök nedene eğer ki müşteri temsilcisi görev tanımınız var ve imzalattıysanız. bu işlemin yeterli olacağını atama yazısına gerek olmadığını düşündük kök nedeniniz olur.

mail adresi paylaşanlara vaktim oldukça örnek bir format gönderebilirim.

kolay gelsin

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri