Talimatlar hakkında yardım !

kmmh.e

Er
Üye
Merhaba;

Kalite el kitabı oluşturma aşamasında bazı talimat ve prosedürlerim eksik kaldığı için yardımınıza ihtiyaç duyuyorum.

''Kalite El Kitabı Dökümantasyon Talimatı''
''Temizlik Talimatı''
''Taşıma ve Ambalajlama Talimatı''
''Koruyucu Bakım Talimatları''

ilgili örnekler varsa paylaşırsanız çok memnun olurum.

Teşekkür Ederim..

Merhaba;

Kalite el kitabı oluşturma aşamasında bazı talimat ve prosedürlerim eksik kaldığı için yardımınıza ihtiyaç duyuyorum.

''Kalite El Kitabı Dökümantasyon Talimatı''
''Temizlik Talimatı''
''Taşıma ve Ambalajlama Talimatı''
''Koruyucu Bakım Talimatları''

ilgili örnekler varsa paylaşırsanız çok memnun olurum.

Teşekkür Ederim..
kalite el kitabı dökümantasyon talimat nedir? ilk defa duyuyorum

kalite el kitabı dökümantasyon talimat nedir? ilk defa duyuyorum
Hatice Hanım merhaba;
ISO 9001 de her işletme kendi ihtiyaçlarına yönelik, prosedürlere bağlı talimatlar hazırlayabiliyor. Örneğin Dökümante Bilgi Kontrolü Prosedüründe, sisteminiz içinde yer alan dökümante bilgileri genel haliyle listelersiniz. ''X firması kalite yönetim sistemi; Entegre El kitabı, Süreçler, Prosedürler, Talimatlar, Listeler, Planlar, Akış Şemaları ve Diyagramlar ile Formlardan oluşmaktadır.'' diye tanımlıyorsunuz. Akabinde sistem sizden bu dökümanları nasıl hazırlayacağınızı açıkça tariflemenizi ister. ''Yöntemi belirle ve açıkla''. İşte bu kısımda bunu hazırlayan kişinin takdiri ve yorumu devreye giriyor. İster prosedür içerisinde hepsini tariflersiniz, ek bir talimata lüzum görmezsiniz. İsterseniz de; prosedür çok kalabalık olmasın, göz yormasın deyip ''Dökümante Bilginin Hazırlanması Talimatı'' şeklinde talimat oluşturup hepsini burada açıklarsınız. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. :)
Prosedür: Yönetsel düzeydeki işlerin tariflendiği dökümante bilgidir.
Talimat: Operasyonel düzeydeki uygulamaların tarif edildiği, neyin nasıl yapıldığı hakkında yol gösteren dökümante bilgilerdir. Anlatımda kesin ifadelerin geçmesi istenen, emir kipi kullanılarak anlatılması tercih edilen dökümante bilgidir. Umarım faydalı olur. Sevgiler :)

Hatice Hanım merhaba;
ISO 9001 de her işletme kendi ihtiyaçlarına yönelik, prosedürlere bağlı talimatlar hazırlayabiliyor. Örneğin Dökümante Bilgi Kontrolü Prosedüründe, sisteminiz içinde yer alan dökümante bilgileri genel haliyle listelersiniz. ''X firması kalite yönetim sistemi; Entegre El kitabı, Süreçler, Prosedürler, Talimatlar, Listeler, Planlar, Akış Şemaları ve Diyagramlar ile Formlardan oluşmaktadır.'' diye tanımlıyorsunuz. Akabinde sistem sizden bu dökümanları nasıl hazırlayacağınızı açıkça tariflemenizi ister. ''Yöntemi belirle ve açıkla''. İşte bu kısımda bunu hazırlayan kişinin takdiri ve yorumu devreye giriyor. İster prosedür içerisinde hepsini tariflersiniz, ek bir talimata lüzum görmezsiniz. İsterseniz de; prosedür çok kalabalık olmasın, göz yormasın deyip ''Dökümante Bilginin Hazırlanması Talimatı'' şeklinde talimat oluşturup hepsini burada açıklarsınız. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. :)
Talimat: Operasyonel düzeydeki uygulamaların tarif edildiği, neyin nasıl yapıldığı hakkında yol gösteren dökümante bilgilerdir. Anlatımda kesin ifadelerin geçmesi istenen, emir kipi kullanılarak anlatılması tercih edilen dökümante bilgidir. Umarım faydalı olur. Sevgiler :)
Daha güzel anlatılamazdı

Hatice Hanım merhaba;

damla hanım cevabınız için teşekkür ederim. Şimdiye kadarki çalıştığım şirketler küçük ve orta ölçekli olduğu için bu tanımların tamamını Dökümante Bilgi Kontrolü Prosedüründe tanımlamıştık. Ayrıca bir Prosedürün içinde tanımlamak ilginç geldi. Teşekkür ederim.

Yeni bir konu açmaktansa buradan sormak istedim.

Yıllardır firmamızda Talimatlar TALİMAT FORMU başlığı altında yayınlanıyor. Başlığın altında ise konu: talimatın konusu, talimat kodu:XXXX
Sol altta ise form kodu bulunmaktadır. Sağ altta ise sayfa sayısı yazmaktadır.

Ancak hem bu forumda hemde incelediğim bir çok yerde sol alttaki form kodu verilmemiştir.
Talimat bir bütün olarak kabul edilmiştir.

Tamam belki yiğit - yoğurt meselesi olabilir. Ama net bir karar vermek gerek.

Örnek - 1: Form kodu verilmez ise talimatın genel dış şablonunda (içeriği değil) bir değişiklik olduğunda nasıl tanımlabilir?
Örnek - 2: Form kodu verilir ise formun kodu, yayın tarihi, revizyon sayısı vb. iyice arapsaçı olmaz mı?

Nasıl yapmalı?

Merhaba,
Örnek talimat ektedir.
Talimat ve form farklı şeylerdir.
Talimatlarında yine formlar gibi doküman kodları ve diğer v.s. bilgileri vardır. Onlar üzerinden yayın durumunu takip edebilirsiniz.
Talimatlar işin yapılış şeklini anlatır formlar ise yapılan işle ilgili doldurulması gereken kayıtların tutulduğu doküman tipidir.

Ekli dosyalar

• örnek talimat.doc
    44.5 KB · Görüntüleme: 203
Selamlar,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Talimat ve form arasındaki farkı çok iyi biliyorum. Sizin gönderdiğiniz talimat üzerinden konuyu biraz daha detaylı izah edelim.

Sizin talimatta sağ en üstte bütün doküman bilgileri tanımlanmıştır. Gayet güzel ve nizami bir uygulama...

Peki diyelim ki ben firmamda bulunan bütün talimatların genel dış şablonunda (içeriği değil) bir değişiklik yapmak istediğimde bunu nerede nasıl tanımlayacağım?

Misal sizin talimatta da olduğu gibi ben firmamdaki bütün talimatların doküman bilgisini sağ üste almak istiyorum veya firma logosunu ortaya çekmek istiyorum. Vb.

Bu şekilde olduğu zaman dış şablon için başka içerik için başka doküman kodu vermeye gerek var mıdır?

Rica ederim.
Evet şimdi daha iyi anladım. Dış şablona ve içeriğe farklı doküman kodunu vermenize gerek yok. Zannediyorum sizin daha önce bahsetmiş olduğunuz dokümanda hazırlanırken bir hata olmuş . Yani bir dokümana her ikisi içinde kod verilmez. Şablonun tanımın dokümanların kontrolü gibi bir prosedürde ya da talimatta tanımlarız. O taslak orada geçerlilik kazanır. Tüm dokümanlarınızda da o taslağı kullanırsınız. Dokümanlar üzerinde sadece o dokümanın içeriğiyle ilgili olan doküman kodu geçmelidir.
Ör. X kullanım talimatı - Doküman kodu - TLM-01
Y kullanım talimatı - Doküman kodu - TLM-02

Umarım söylediklerim anlaşılır olmuştur.
Kolay gelsin

Nerede tanımlayacağınız sorusuna da gelince, önceki mesajımda bahsettiğim dokümanların kontrolü prosedürü gibi bir prosedür oluşturup burada tanımlayabilirsiniz.
Hem şablonu hem dokümanların sistematik kodlamasını burada tarifleyebilirsiniz.

Sizin için ekte bir prosedür örneği yayınladım. ISO 9001:2015 ve IATF 16949 için hazırlanmış bir talimat. Kendinize uyarlayabilirsiniz. Bir de bu prosedürün içerisine uygun bir yere doküman şablonunuda yerleştirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• P-02 DÖKÜMAN VERİ KONTROL PROSEDÜRÜ.doc
    88.5 KB · Görüntüleme: 177
Tamamdır. Dokümante bilgi yönetimi prosesinde ve Kalite El Kitabında bu şekilde yayınlayacağım.
Başarı ve kolaylıklar dilerim.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri