Ücretsiz Iso Standartları

şükrü

Orgeneral
Yönetici
Moderatör
Üye
Covid 19 kapsamında standart örgütünün okumaya açtığı ücretsiz standartlar aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Standartlar

işe önce bir iso 9001 eğitimi alarak başlamanızı öneririm
sonra düzeltici faaliyet süreçlerini tanımlamalı ve bu tanımlar doğrultusunda gerekli dokümantasyonu hazırlamalısınız.
Düzeltici faaliyet tek başına çalışabilen bir sistem yada uygulama değildir.
Bir çok süreci tetikler ve bu süreçlerle etkileşir.
Sistemi bir bütün olarak ele alıp öyle değerlendirmelisiniz.

merhaba,

öncelikle belirtmek istediğim bir konu var. ISO 9001 in biraz dışına çıkıp konuya evrensel küme üzerinden bakarsak.
sadece düzeltici faaliyet sistemi tüm yönetim sistemlerini ve tüm müşterilerinizi veya gelecekteki müşterilerinizin hepsini tatmin etmeyecektir.
düzeltici faaliyetlerin yanında önleyici faaliyetler üzerine de düşünmek büyük önem arz etmektedir.
bunlarda aslında artık yetmemekte yaygınlaştırıcı faaliyetler ve alınan aksiyonların etkinliğinin de güzel bir şekilde kayıt altına alınması gerekmektedir.
ayrıca kök nedenlerin ortaya konmasında derin kök neden analizi yapılmasının önemi de çok büyüktür. yani sadece salt bir düzeltici faaliyet formundan bahsetmiyoruz. 5why, ishikawa gibi kök neden analizlerini kullanmamız ve dokümante etmemiz de gerekiyor. kök nedenden çıkan sonuçların alınan düzeltici, önleyici faaliyetler ile uyuşması da ayrıca önemlidir.
hatta ve hatta sadece kök nedeni tespit etmekte yetmiyor, neden bu kök nedenin yakalanamadığının ayrıca derin kök neden analizinin yapılaması gerekiyor.
yine kullanacağınız form sizi dokümantasyonel olarak gözden geçirmeniz gereken FMEA, Genel kontrol planı ve iç dokümanlarda değişim varmıyı da sorgulatması gerekiyor.
bu açıklamalarım bağlamında tavsiyem bir 8D formatı üzerinden problemlerinizi önceliklendirerek çözmeniz olacaktır.
form paylaşımı yapamıyorum.
ancak yazdığım gibi problem çözüm metodunuzu 8D ye kaydırmakta fayda var.

bu arada o kadar nokta varki yazması kolay yapması zor gibi, ama şunu belirteyim zaten problemler devam ediyor. bırakın devam etsin. risk bazlı önceliklendirin(sistemlerde bunu istiyor) ve 8D metodolojisinin kullanın derim ben.

iyi çalışmalar

Merhabalar. ISO13485 örnek dokümana nasıl ulaşabilirim? Örnek olarak mevcut varsa paylaşabilir misiniz ?

Merhaba
Güncel ISO2768 class c standardını paylaşabilir misiniz
hem metal hem de ahşap için
teşekkürler

merhaba
ts en ıso 56002 standardı ile ilgili herhangi bir dokümana sahip olan var mı?
el kitabı örneği, prosedür vs.

merhbalar,
Herkes bişeyler istemiş Bende 22301 rica etsem olur mu :) 2019 versiyonu bulabilirmiyiz acaba? 2012 türkçe buldum 2019 yok. Standart bizde yok ama çalışmalar yapıyorum çok faydalı olacaktır.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri