TSE Standartları hakkında

KUBRAG

Üsteğmen
Üye
Merhabalar, kafama takılan bişey oldu sizlerden yardım bekliyorum. Bir müşterimiz elimizde TS EN 1096-1 standardının varlığını sordu. Burada kafama takılan konu şu oldu ki ben bu standardı aldığımda elimde sadece doküman olmuş olacak değil mi bunun için belgelendirme yetkilendirme almam gerekiyor mu mantığı nasıl işliyor acaba? yani TSE ye bunun için başvuru yapıp ben bu belgeyi de edinmek istiyorum desem denetim mi geçirmem gerekecek o standardın gerekliliklerini sağlamak için? yoksa sadece dokümanı elimde bulundurmam yeterli mi olacak? kafam bu noktada karıştı. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim .

merhabalar. bu biraz detaylı bir konu açıkçası
öncelikle 1096-1 belgelendirme standardı değil tarif standardı. mamül standart üzerinden TSE den belgelendirme talebi alabilirsiniz. TSE ile süreçleri yürütecek iseniz EN 1096-4 standardı ile belgelendirme talebinde bulunabilirsiniz.
TSE tarafından denetime gelinir. Yönetim sistemi kapsamında belgelendirme yapılır. Üründen test numunesi alırlar ve test ettirirler. ayrıca standarda göre eğer işletmede yapılması gereken testler var ise labaratuvar kurmanız gerekebilir.

ayrıca yurt dışı ile çalışmak istiyorsanız ve yurt dışından birisi istedi ise CE belgelendirmesi yapabilirsiniz.
öncelikle standardın ek za maddesine göre CE belgelendirme kriteri belirlenip DOP (performans beyanı) yayınlanarak belgelendirme yapılabilir. BUrda da test gereklilikleri olabilir. Standardı görmeden bişi diyemem. CPR yapı malzemeleri yönetmeliği ve en 1096-4 standardının gerekliliklerine göre CE belgelendirmesi yapılabilir.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri