Kalite Hedefleri Nasıl Olmalı ?

edazobu

Teğmen
Üye
Merhabalar,AS9100 belgesine sahip bir firmada çalışıyorum.Henüz oturmuş bir kalite yönetim sistemleri yok,oluşturmaya çalışıyorum.
Yıllık kalite hedefleri oluşturmam gerekiyor,firmada yardımcı olabilecek kimse yok tek başıma yapmak zorundayım.
Örnek bir doküman ya da tavsiye verebilirseniz çok sevinirim.
(Form paylaşırsanız sevinirim.)

merhabalar;
as9100 kalite sistemi çalıştırmaktayım.
mail adresi paylaşa bilirseniz size form göndereyim.
ve bu maddeler gibi hedefler oluşturabilirsiniz.
Müşteri Memnuniyet oranının 2023 yılına göre % 1 arttırarak % 92 civarına çıkarmak
En az 3 çalışana AS 9100 İç Tetkikçi eğitimi aldırılması
Enerji kullanımında % 10 tasarruf sağlanması
Savunma Sanayi ana yüklenicilerinden en az 3 onay almak
Tüm çalışanlarımıza kişi başı yılda en az 22 saat eğitim verilmesi (15 saat kalite ve imalat, 7 saat çevre, İSG Eğitim Planı)v

Merhabalar,

Kalite hedefleri kısaca,

Kalite politikası ile uyumlu
Ölçülebilir
Uygulanabilir şartları dikkate alan
Ürün ve hizmetlerin uygunluğunu ve müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik
İzlenebilir
İlgili taraflara duyurulmuş
Periyodik olarak güncellenebilir olmalıdır.

Kalite politikası uyumlu : Belirledeğiniz hedefler firmanızın kalite politikasına uyumlu olmalı. Kalite politikası ile örtüşmeyen hedefler olmamalıdır.

Ölçülebilir : Nicel olarak ölçülebilir hedefler belirleyin. Örneğin ürün uygunluğu oranı %99

[1-(Toplam Hurda Miktarı/Toplam Sevk Edilen Parça)] * 100 gibi

Uygulanabilir şartları dikkate alan : Uygulayabildiğiniz hedefler belirleyin. Gerçekçi olmayan yerine gerçekleştiremeyeceğiniz hedefler belirleyin

Ürün ve hizmetlerin uygunluğu ve müşteri memnuniyeti: Standart isterlerinde de olan performans kriterleri belirleyin. Teslimat ve ürün uygunluğu ile ilgili performans kriterleri

İlgili taraflara duyurulmuş : Süreç sahipleri ve ilgili dış taraflar ile performans kriterlerinizi paylaşın. Örneğin tedarikçiniz için bir hedef belirlemiş iseniz bu hedefleri tedarikçiniz ile paylaşın. Periyodik sonuçları paylaşın

Periyodik olarak güncellenebilir : Performans kriterleriniz için periyot belirleyin ve belirlenen periyotlarda bu hedefleri gözden geçirin

Örneğin
Ürün Uygunluğu Performası (Aylık)
Zamanında Teslimat Performası (Aylık)
YGG Toplantılarının Gerçekleştirilmesi (Yıllık)
Senelik x kadar eğitim gerçekleştirme (Yıllık)
Düzeltici Faaliyetlerin Zamanında Kapatılması (Aylık)
Yıllık X kadar iyileştirme gerçekleştirilmesi (Yıllık)
Teklif Kabul Oranı (Yıllık) : Yıllık verilen tekliflerden kabul edilenlerin oranları v.s gibi.

KYS içerisinde bulunan ana süreçleriniz için performans hedefleri belirlemenizi tavsiye ederim.
Hedefleri belirlerken gerçekçi, ölçülebilir ve ulaşılabilir olmasına dikkat etmenizi öneririm.

Merhabalar,

Kalite hedefleri kısaca,

Kalite politikası ile uyumlu
Ölçülebilir
Uygulanabilir şartları dikkate alan
Ürün ve hizmetlerin uygunluğunu ve müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik
İzlenebilir
İlgili taraflara duyurulmuş
Periyodik olarak güncellenebilir olmalıdır.

Kalite politikası uyumlu : Belirledeğiniz hedefler firmanızın kalite politikasına uyumlu olmalı. Kalite politikası ile örtüşmeyen hedefler olmamalıdır.

Ölçülebilir : Nicel olarak ölçülebilir hedefler belirleyin. Örneğin ürün uygunluğu oranı %99

[1-(Toplam Hurda Miktarı/Toplam Sevk Edilen Parça)] * 100 gibi

Uygulanabilir şartları dikkate alan : Uygulayabildiğiniz hedefler belirleyin. Gerçekçi olmayan yerine gerçekleştiremeyeceğiniz hedefler belirleyin

Ürün ve hizmetlerin uygunluğu ve müşteri memnuniyeti: Standart isterlerinde de olan performans kriterleri belirleyin. Teslimat ve ürün uygunluğu ile ilgili performans kriterleri

İlgili taraflara duyurulmuş : Süreç sahipleri ve ilgili dış taraflar ile performans kriterlerinizi paylaşın. Örneğin tedarikçiniz için bir hedef belirlemiş iseniz bu hedefleri tedarikçiniz ile paylaşın. Periyodik sonuçları paylaşın

Periyodik olarak güncellenebilir : Performans kriterleriniz için periyot belirleyin ve belirlenen periyotlarda bu hedefleri gözden geçirin

Örneğin
Ürün Uygunluğu Performası (Aylık)
Zamanında Teslimat Performası (Aylık)
YGG Toplantılarının Gerçekleştirilmesi (Yıllık)
Senelik x kadar eğitim gerçekleştirme (Yıllık)
Düzeltici Faaliyetlerin Zamanında Kapatılması (Aylık)
Yıllık X kadar iyileştirme gerçekleştirilmesi (Yıllık)
Teklif Kabul Oranı (Yıllık) : Yıllık verilen tekliflerden kabul edilenlerin oranları v.s gibi.

KYS içerisinde bulunan ana süreçleriniz için performans hedefleri belirlemenizi tavsiye ederim.
Hedefleri belirlerken gerçekçi, ölçülebilir ve ulaşılabilir olmasına dikkat etmenizi öneririm.
Çok teşekkür ederim yanıtınız için

merhabalar;
Müşteri Memnuniyet oranının 2023 yılına göre % 1 arttırarak % 92 civarına çıkarmak
Tüm çalışanlarımıza kişi başı yılda en az 22 saat eğitim verilmesi (15 saat kalite ve imalat, 7 saat çevre, İSG Eğitim Planı)v
Teşekkür ederim ilginiz için. [email protected]

merhabalar;
Merhabalar, bana da gönderebilir msiniz?
Hedef belirlemede sıkıntı yaşıyorum
[email protected]

merhabalar;
merhaba bende rica edebilirmiyim [email protected]

Merhaba,
Kalite Hedefleri
Sürekli İyileştirme
KPI
3 kriterin arasındaki, ayrım tam olarak nedir?
Örneğin, Kalite Hedefinde Eğitim planına uyum, Çalışan memnuniyeti gibi hedefler var .
Bu kriterler İnsan Kaynakları ve Eğitim sürecinde de KPI olarak da var?
Sürekli iyileştirme planında Denetçimiz daha çok yatırım yaptığınız hedefler olmalı demişti. Baktığımızda diğer hedefler içinde yatırım yapılıyor.
Aynı hedefi 3 farklı yerde takip etmek gibi geliyor.

merhabalar;
Merhaba, rica etsem benimle de paylaşabilir misiniz? [email protected]

Merhaba, rica etsem benimle de paylaşabilir misiniz? [email protected]
merhabalar;
rica etsem banada yardmcı olup benimlede paylaşırmısınız ? [email protected]

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri