LAYOUT VE ÜRÜN DENETİMİ PLANI

akcicek

Onbaşı
Üye
Merhaba, layout ve ürün denetimi hakkında bir soru sormak istiyorum. Bu 2 denetim için yıllık bir plan oluşturucam ama ne tarz ürünleri eklemeliyim bilmiyorum. mesela en çok üretilenler mi ? ayrıca bu 2 denetim için de aynı ürünleri eklesem sorun olur mu ? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Merhaba,
Öncelikle denetimin kapsamını belirleyin. ( Örneğin, yarım prosesler dahil mi olacak yoksa final seviyesindeki parçalara mı denetleme yapılacak).
Sonrasında tüm parçalarınızın, seviyesi, sevkiyat adedi, sevkiyat yeri, proses özellikleri ve proje bazında değerlendirin. sonrasında bunların puanlama sistemine göre bir plan hazırlayın.,
Bu plan doğrultusunda ;
Tüm prosesleri, projeleri, sevkiyat yerlerini, parçanın seviyelerini kapsayan bir plan yapın.
Örneğin ; 150 parçanız var. siz bir ayrıştırma yaptınız ve 15 parçanız öncelikli oldu onlara denetim yapın.
Çıkan sonuç ise şu olacak. Ben plan ve değerledirme yaptım.
Şu parçalara denetim yaparsak tüm proses, parça seviyesi, sevkiyat ve projeleri kapsamış oluyorum gibi. Mantığı anlatmaya çalıştım.

Merhaba,
Öncelikle denetimin kapsamını belirleyin. ( Örneğin, yarım prosesler dahil mi olacak yoksa final seviyesindeki parçalara mı denetleme yapılacak).
Sonrasında tüm parçalarınızın, seviyesi, sevkiyat adedi, sevkiyat yeri, proses özellikleri ve proje bazında değerlendirin. sonrasında bunların puanlama sistemine göre bir plan hazırlayın.,
Bu plan doğrultusunda ;
Tüm prosesleri, projeleri, sevkiyat yerlerini, parçanın seviyelerini kapsayan bir plan yapın.
Örneğin ; 150 parçanız var. siz bir ayrıştırma yaptınız ve 15 parçanız öncelikli oldu onlara denetim yapın.
Çıkan sonuç ise şu olacak. Ben plan ve değerledirme yaptım.
Şu parçalara denetim yaparsak tüm proses, parça seviyesi, sevkiyat ve projeleri kapsamış oluyorum gibi. Mantığı anlatmaya çalıştım.
teşekkürler

Merhabalar,

Bizler 6.5 ürün denetimi eğitimi aldığımız da karar matrisi kullanmamızı önermişti, mail adresinizi bırakırsanız sizlerle paylaşabilirim.

merhaba,

öncelikle layout ve ürün denetimini iki ayrı başlık altında incelemeliyiz.

IATF 16949 ve ISO 9001 e göre ürün denetimi dediğimiz konu kapsamına göre denetim çeşitlerinden birisidir. diğerleri de sistem ve proses denetimidir.
ürün denetimi depoda stokta bekleyen bir ürünün etiketi alınarak proses kayıtlarına, üretim kayıtlarına, giriş kalite kayıtlarına ulaşılabilirliğin denetlendiği denetim sistemidir. amaç izlenebilirliği denetlemektir. peki planı nasıl yapacağız? risk bazlı düşünerek;
yeni proje parçaları, müşteri şikayeti gelmiş parçalar, uzun süredir depoda olan ve müşteriye gitmemiş parçalar vb.

layout denetimi ise genelde yılda bir kere 5 parça üzerinden full ölçümlerin raporlanmasıdır. yine genelde 2d teknik resme göre resimde gösterilen tüm ölçümlerin ölçülmesi işlemidir. çoğu sektörde proseste ölçülen değerler ile teknik resimdeki tüm ölçüm noktaları sayısal olarak birbirini tutmaz. örneğin teknik resimde 25 nokta var ise proseste 6 nokta ölçülür. ölçülecek noktalar müşteri ile kararlaştırılır. APQP süreci de bunu der. sisteminiz var ise ppap sürecini yönettiyseniz ölçülecek noktaları önceliklendirmeniz gerekir.
layout deyince karıştırılan bir noktada, layout u sadece ölçüm gibi düşünmemek gerekir.
yıllık yapılan performans testleri de layout ölçümleridir. genel kontrol planın son kısmında bunlar yazmalıdır. burada müşteri özel istekleri çok önemlidir.
örnek testler;
flammability, çekme-kopma, koku testi vb.

umarım anlatabilmişimdir.

iyi çalışmalar

Merhabalar,

İlgili dokümanları herkese açık şekilde paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• VDA 6.5 Karar Matrisi.xlsx
    13.4 KB · Görüntüleme: 80
  • VDA 6.5 Ürün Denetim Formu.xls
    607 KB · Görüntüleme: 80
  • VDA 6.5 Ürün Denetim Talimatı.doc
    363 KB · Görüntüleme: 74
Merhaba,

Ürün denetimi nasıl yapılmalıdır, üretim aşamasında mı, üretim bittikten sonra mı yapılmalıdır? Ürün denetiminde boyutsal ölçüler kontrol edileli mi? yoksa üretim esnasında kontrol edilip kayıt altına alınan boyutsal ölçümlerin uygunluğunu kontrol etmek yeeter li mi? Sormam gerekn kritik sorular nelerdir?
Bu konuda yardımcı olabilecek var ise çok sevinirim, çok teşekkür ederim şimdiden.

merhaba,

Ürün denetimi nasıl yapılmalıdır, üretim aşamasında mı, üretim bittikten sonra mı yapılmalıdır?

bu denetim türü izlenebilirlik denetimidir. üretim esnasında yapılmaz. depoda stok ürün etiketi üzerinden gkk ya kadar sürecin denetlenmesidir.

Ürün denetiminde boyutsal ölçüler kontrol edileli mi? yoksa üretim esnasında kontrol edilip kayıt altına alınan boyutsal ölçümlerin uygunluğunu kontrol etmek yeter li mi?

sizde bizzat parçaları ölçeceksiniz, sadece ölçüm değil görsel ve fonksiyonel olarak ta denetlemelisiniz. bu ölçüm layout ölçümü değildir. ölçüm planlarınızdaki noktaların ölçülmesi ve görsel/fonksiyonel kontrollerin yapılması işlemidir

layout ölçümü ile ürün denetimi karıştırılmamalıdır. ikisi farklı şeylerdir. lay-out testleri sadece ölçümleri kapsamayabilir. performans testleri de içerebilir. (vibrasyon, yanma, korozyon vb)

bu sitede ayrıntılı yazım var. okumanızda fayda olduğunu düşünüyorum

merhaba,

Ürün denetimi nasıl yapılmalıdır, üretim aşamasında mı, üretim bittikten sonra mı yapılmalıdır?

bu denetim türü izlenebilirlik denetimidir. üretim esnasında yapılmaz. depoda stok ürün etiketi üzerinden gkk ya kadar sürecin denetlenmesidir.

Ürün denetiminde boyutsal ölçüler kontrol edileli mi? yoksa üretim esnasında kontrol edilip kayıt altına alınan boyutsal ölçümlerin uygunluğunu kontrol etmek yeter li mi?

sizde bizzat parçaları ölçeceksiniz, sadece ölçüm değil görsel ve fonksiyonel olarak ta denetlemelisiniz. bu ölçüm layout ölçümü değildir. ölçüm planlarınızdaki noktaların ölçülmesi ve görsel/fonksiyonel kontrollerin yapılması işlemidir

layout ölçümü ile ürün denetimi karıştırılmamalıdır. ikisi farklı şeylerdir. lay-out testleri sadece ölçümleri kapsamayabilir. performans testleri de içerebilir. (vibrasyon, yanma, korozyon vb)

bu sitede ayrıntılı yazım var. okumanızda fayda olduğunu düşünüyorum
Merhaba,
Çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için, aydınlatıcı oldu benim için.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri