Yeni Risk Analizi Fmea Eğitim Dokümanı

Ayberoz

Orgeneral
Moderatör
HATA TÜRÜ VE ETKİLERİ ANALİZİ (FAILURE MODE and EFFECT ANALYSIS)
FMEA Tanımları

FMEA; hatanın mümkün olduğunca erken aşamada çözümlenmesi, hata oluşumunun engellenmesi amacı ile kullanılan bir kalite iyileştirme yöntemidir. 1980 yılında bu konuda yayınlanmış ilk standartlardan biri olan MIL -STD 1629A (Hata Türü, Etkileri ve Kritiklik Analizi Uygulaması için Prosedür)’da FMEA’nın genel tanımı “Sistemdeki her bir olası hata türünün, sistemdeki sonuçlarını veya etkilerini belirlemek ve önemlerine göre her bir hata türünü sınıflandırmak için analiz edildiği bir prosedürdür.” şeklinde verilmektedir.

Stamatis (1995), tanımı daha genişleterek “FMEA tasarım, proses, sistem ve hizmet ile ilgili bilinen ve/veya olası olan hataları, yanlışları ve problemleri müşteriye ulaşmadan belirlemeyi, tanımlamayı ve ortadan kaldırmayı amaçlayan mühendislik tekniğidir.” şeklinde vermektedir. Kısaca FMEA, bir üründe oluşabilecek tasarım ve/veya proses kökenli tüm hata türlerinin sistematik olarak yapılan bir analizdir denilebilir. Her tür hata/arıza’nın, müşteri üzerinde oluşturacağı olası etkilere göre analizler yapılır ve bu analizlerin hepsi ürün daha pazara çıkmadan önce, hatta tasarım ve/veya deneme üretimleri sırasında gerçekleştirilir. Böylece herhangi bir hatanın daha oluşmadan önlenmesi amaçlanır.

FMEA’nın esas amacı;

• Hata /arıza türlerini, etkilerini ve kritiklerini tespit etmek
• Ürünün kritik (tehlikeli) hata/arızalarını belirlemek
• Hataları, kusurları, arızaları ve kritikleri ortadan kaldıracak veya en aza indirecek; değişiklikleri, yöntemleri ve testleri uygulayarak, ürünü en son mükemmel haline getirmeyi başarmaktır. 2 Gereği gibi ve uygun yönetilen herhangi bir FMEA yaklaşımında sistem, tasarım, proses ve serviste mevcut olan riski azaltabilecek yararlı bilgiler sağlayacaktır. Bundan dolayı mantıklı ve gelişen bir potansiyel hata analizi metodu görevlerin daha etkin yapılmasına müsaade eder. FMEA sistem, tasarım, proses ve serviste hataları müşteriye ulaşmadan önce, erken safhalarda önleyen en önemli yaklaşımlardan biridir.

Ekte FMEA Eğitim PDF dokümanı mevcut.

Teşekkür ve beğenilerinizi esirgemeyiniz ;)

Ekli dosyalar

• fmea.pdf
    307 KB · Görüntüleme: 485
Elinize sağlık güzel bir bilgilendirme.

Daha fazla kaynak dokümana ihtiyaç duyarsanız bende mevcut. isteyen olur ise iletebilirim.

Risk ve fırsatlar prosedürü yazıyorum. Riskleri FMEA ile çözümlediğimi anlattım . Fırsat lar için nasıl tablo yapabilirim ve prosedürde nasıl anlatabilirim? Bununla ilgili varsa yararlı olur. Kinney metodu dışında... Kinney metodu ile ilgili hazır tablo varsa o da yararlı olabilir

Son düzenleme:
Merhabalar

Swot analizi yapabilirsiniz ve risk ve fırsatlar prosedürünüzde swot analizinize atıfta bulunabilirsiniz.

HATA TÜRÜ VE ETKİLERİ ANALİZİ (FAILURE MODE and EFFECT ANALYSIS)
FMEA Tanımları

FMEA; hatanın mümkün olduğunca erken aşamada çözümlenmesi, hata oluşumunun engellenmesi amacı ile kullanılan bir kalite iyileştirme yöntemidir. 1980 yılında bu konuda yayınlanmış ilk standartlardan biri olan MIL -STD 1629A (Hata Türü, Etkileri ve Kritiklik Analizi Uygulaması için Prosedür)’da FMEA’nın genel tanımı “Sistemdeki her bir olası hata türünün, sistemdeki sonuçlarını veya etkilerini belirlemek ve önemlerine göre her bir hata türünü sınıflandırmak için analiz edildiği bir prosedürdür.” şeklinde verilmektedir.

Stamatis (1995), tanımı daha genişleterek “FMEA tasarım, proses, sistem ve hizmet ile ilgili bilinen ve/veya olası olan hataları, yanlışları ve problemleri müşteriye ulaşmadan belirlemeyi, tanımlamayı ve ortadan kaldırmayı amaçlayan mühendislik tekniğidir.” şeklinde vermektedir. Kısaca FMEA, bir üründe oluşabilecek tasarım ve/veya proses kökenli tüm hata türlerinin sistematik olarak yapılan bir analizdir denilebilir. Her tür hata/arıza’nın, müşteri üzerinde oluşturacağı olası etkilere göre analizler yapılır ve bu analizlerin hepsi ürün daha pazara çıkmadan önce, hatta tasarım ve/veya deneme üretimleri sırasında gerçekleştirilir. Böylece herhangi bir hatanın daha oluşmadan önlenmesi amaçlanır.

FMEA’nın esas amacı;

• Hata /arıza türlerini, etkilerini ve kritiklerini tespit etmek
• Ürünün kritik (tehlikeli) hata/arızalarını belirlemek
• Hataları, kusurları, arızaları ve kritikleri ortadan kaldıracak veya en aza indirecek; değişiklikleri, yöntemleri ve testleri uygulayarak, ürünü en son mükemmel haline getirmeyi başarmaktır. 2 Gereği gibi ve uygun yönetilen herhangi bir FMEA yaklaşımında sistem, tasarım, proses ve serviste mevcut olan riski azaltabilecek yararlı bilgiler sağlayacaktır. Bundan dolayı mantıklı ve gelişen bir potansiyel hata analizi metodu görevlerin daha etkin yapılmasına müsaade eder. FMEA sistem, tasarım, proses ve serviste hataları müşteriye ulaşmadan önce, erken safhalarda önleyen en önemli yaklaşımlardan biridir.

Ekte FMEA Eğitim PDF dokümanı mevcut.

Teşekkür ve beğenilerinizi esirgemeyiniz ;)
Paylaşaım için çok teşekkür ederim. Genel anlamda FMEA mantığını anladım bir konu var merak ettiğim. Benim çalışıtğım firmada daha önce bir fmea çalışma yapılmış durumda tekrara başka bir süreç için FMEA yapılırsa bunu ayrı bir dokuman olarak mı açmamız gerekecek ya da dah önce açılmış FMEA ya dahil ederek mi yapmalıyız acaba birde her FMEA için tarih ayrı ayrı mı yazılmalı yada FMEA ya güncel terih mi verilmeli Burdan yazınca meramımı belki biraz karısık attım ama durum budur :)

Yeni bir FMEA başlatmanız daha iyi olur. FMEA çlışmaları amaca hizmet etmek için yapılır. Önceki çalışmanın amacı farklı ise onu değiştirmenin anlamı olmaz.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri