Süreçlerin Belirlenmesi

ALİ PATAN

Orgeneral
Moderatör
Üye
Arkadaşlar merhaba, çalışmakta olduğum şirkette ana süreçlerimiz olarak

YÖNETİM
SATINALMA
ÜRETİM PLANLAMA VE ÜRÜN GERÇEKLEŞTİRME
KALİTE KONTROL
SATIŞ VE PAZARLAMA

süreçlerini kabul ediyoruz. Bunun haricinde Kalite Yönetim sürecini de ana süreçler içine almalı mıyım yoksa yönetim süreci altında mı değerlendirmeliyim.

Son geçirdiğimiz denetimde denetçi bu süreçlerin ana süreç olması gerektiğini belirtti fakat mevcut durumda yönetim kalite yönetim sürecinden bi haber durumda sizce ne yapmalıyım ?

Bizim şirketimizde Kurumsal Gelişim yönetsel süreçler içerisinde yer alıyor.
Marka yönetimi / Proje yönetimi / Kurumsal Risk Yönetimi gibi alt süreçlerimiz var.

Öncelikle merhaba,
Yaklaşık 3 sene kadar da iç denetim uzmanı olarak görev yaptım. 2 senedir şirkette Kalite Yönetim Sistem Uzmanı olarak görev alıyorum. Eksiklerim olduğunun farkındayım o yüzden desteğinize ihtiyacım var. Doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama bir sorum olacak.
Mevcutta hemen hemen her birimimiz için prosedürlerimiz ve talimatlarımız mevcut. Ancak geçirmiş olduğumuz son denetimde proseslerin oluşturulması gerektiği söylenmişti. Prosedürler varken niçin prosese ihtiyaç duyuyoruz? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle merhaba,
Yaklaşık 3 sene kadar da iç denetim uzmanı olarak görev yaptım. 2 senedir şirkette Kalite Yönetim Sistem Uzmanı olarak görev alıyorum. Eksiklerim olduğunun farkındayım o yüzden desteğinize ihtiyacım var. Doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama bir sorum olacak.
Mevcutta hemen hemen her birimimiz için prosedürlerimiz ve talimatlarımız mevcut. Ancak geçirmiş olduğumuz son denetimde proseslerin oluşturulması gerektiği söylenmişti. Prosedürler varken niçin prosese ihtiyaç duyuyoruz? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Proses ve prosedür arasındaki fark oldukça önemlidir. Proses işlere karşı daha yüzeyseldir. Yönetim tarafından işlerin verimliliğini analiz etmek için kullanılır. Öte yandan, prosedür, çalışanın işi nasıl yürütmesi gerektiği konusunda tam talimatlar içerdiğinden çok daha ayrıntılıdır.
Yani, daha açık söylemek gerekirse…
Bir süreç, girdileri çıktılara dönüştüren bir dizi ilgili görev ya da yöntemdir
Bir prosedür, bir süreci veya sürecin bir parçasını üstlenmenin/anlatmanın öngörülen bir yoludur.
İlk bakışta, ikisi de yürütülen aynı aktivitelere atıfta bulunduğundan, kafa karıştırıcı görünebilir. Ama daha kolay hale getirmek için, bir proses ile bir prosedür arasındaki farka “neye” karşı “nasıl” şeklinde bakabilirsiniz.

Bir proses üç ana unsurdan oluşur:
Girdi (malzeme veya bilgi)
Alt süreçleri olan bir süreç
Ve Çıktı

Bir prosedür ise şöyle açıklanmaktadır:

Sürecin her bir bölümünden kim sorumludur?
Sürecin her bir parçası nasıl gerçekleşir?
Sürecin her bir kısmı için geçerli olan özelliklerin açıklaması

İki terim arasındaki farklar göz önüne alındığında, bunları belgelemek için farklı yollar olması çok şaşırtıcı değildir. Bir proses için basit bir iş akışı diyagramı yeterlidir. Diğer taraftan prosedürler ise fiziksel veya elektronik bir belge ile açıklanmalıdır . Süreçlerin aksine, prosedürün bir iş akışı olması gerekmez - bir dizi basit kural yeterli olabilir

Proses ve Prosedür Örneği
Bir fast-food firması hamburger yapar. İşlem basit bir işlemdir ve her şey emri almakla başlar. Bundan sonra personel harekete geçer, köfteyi pişirir, hamburgeri hazırlar ve bitmiş hamburger müşteriye kadar hizmet vermektedir. (Girdi çıktı olayı)

Bununla birlikte, bu basit sürecin içerisinde fast food satış merkezi personeli de birkaç prosedür izler. Bu nedenle mağaza sahibi, satış asistanının müşteriyi selamlaması ve gülümsemesi gerektiğini belirtebilir. Hatta müşteriyle iyi etkileşimde bulunmak için bir senaryo bile oynayabilir. Bu bir prosedürdür ve bir işletme için çok büyük bir fark yaratabilir.

Bir düşünün: satış asistanı kaba ve düşmanca olsa bile, siparişin yazıldığı anda hamburger yapma sürecinin bir bölümünü tamamladı. Elbette, müşteri geri gelmeyecek, ancak satış asistanı hala işi yaptı. “Ne” kriterini yerine getirdi.

Ancak tezgahın arkasındaki kişi, müşteri etkileşimleri için beklenen standardı belirten bir prosedürü takip ederse, tüm müşteri deneyimi değişir. Elbette görev aynı kalır: Asistan emri yazar. Ve müşteri mutludur. Çünkü sipariş verme deneyiminin kalitesi çok daha iyidir.

Proses ve prosedür arasındaki fark oldukça önemlidir. Proses işlere karşı daha yüzeyseldir. Yönetim tarafından işlerin verimliliğini analiz etmek için kullanılır. Öte yandan, prosedür, çalışanın işi nasıl yürütmesi gerektiği konusunda tam talimatlar içerdiğinden çok daha ayrıntılıdır.
Yani, daha açık söylemek gerekirse…
Bir süreç, girdileri çıktılara dönüştüren bir dizi ilgili görev ya da yöntemdir
Bir prosedür, bir süreci veya sürecin bir parçasını üstlenmenin/anlatmanın öngörülen bir yoludur.
İlk bakışta, ikisi de yürütülen aynı aktivitelere atıfta bulunduğundan, kafa karıştırıcı görünebilir. Ama daha kolay hale getirmek için, bir proses ile bir prosedür arasındaki farka “neye” karşı “nasıl” şeklinde bakabilirsiniz.

Bir proses üç ana unsurdan oluşur:
Girdi (malzeme veya bilgi)
Alt süreçleri olan bir süreç
Ve Çıktı

Bir prosedür ise şöyle açıklanmaktadır:

Sürecin her bir bölümünden kim sorumludur?
Sürecin her bir parçası nasıl gerçekleşir?
Sürecin her bir kısmı için geçerli olan özelliklerin açıklaması

İki terim arasındaki farklar göz önüne alındığında, bunları belgelemek için farklı yollar olması çok şaşırtıcı değildir. Bir proses için basit bir iş akışı diyagramı yeterlidir. Diğer taraftan prosedürler ise fiziksel veya elektronik bir belge ile açıklanmalıdır . Süreçlerin aksine, prosedürün bir iş akışı olması gerekmez - bir dizi basit kural yeterli olabilir

Proses ve Prosedür Örneği
Bir fast-food firması hamburger yapar. İşlem basit bir işlemdir ve her şey emri almakla başlar. Bundan sonra personel harekete geçer, köfteyi pişirir, hamburgeri hazırlar ve bitmiş hamburger müşteriye kadar hizmet vermektedir. (Girdi çıktı olayı)

Bununla birlikte, bu basit sürecin içerisinde fast food satış merkezi personeli de birkaç prosedür izler. Bu nedenle mağaza sahibi, satış asistanının müşteriyi selamlaması ve gülümsemesi gerektiğini belirtebilir. Hatta müşteriyle iyi etkileşimde bulunmak için bir senaryo bile oynayabilir. Bu bir prosedürdür ve bir işletme için çok büyük bir fark yaratabilir.

Bir düşünün: satış asistanı kaba ve düşmanca olsa bile, siparişin yazıldığı anda hamburger yapma sürecinin bir bölümünü tamamladı. Elbette, müşteri geri gelmeyecek, ancak satış asistanı hala işi yaptı. “Ne” kriterini yerine getirdi.

Ancak tezgahın arkasındaki kişi, müşteri etkileşimleri için beklenen standardı belirten bir prosedürü takip ederse, tüm müşteri deneyimi değişir. Elbette görev aynı kalır: Asistan emri yazar. Ve müşteri mutludur. Çünkü sipariş verme deneyiminin kalitesi çok daha iyidir.

Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Yavaş yavaş başladım prosesleri oluşturmaya. Departmanlarla iletişiminiz ne kadar iyi olursa olsun, sanırım birçok firma da aynı durum mevcut. "Çok yoğunuz daha sonra bakalım." Prosedürlerin hepsi bende olduğundan ve az çok şirketi tanıdığım için kendim halletmenin daha kolay bir çözüm olacağı aşikar. Destekleriniz için teşekkür ederim tekrar. İyi Çalışmalar.

Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Yavaş yavaş başladım prosesleri oluşturmaya. Departmanlarla iletişiminiz ne kadar iyi olursa olsun, sanırım birçok firma da aynı durum mevcut. "Çok yoğunuz daha sonra bakalım." Prosedürlerin hepsi bende olduğundan ve az çok şirketi tanıdığım için kendim halletmenin daha kolay bir çözüm olacağı aşikar. Destekleriniz için teşekkür ederim tekrar. İyi Çalışmalar.
Rica ederim. Evet bu konuda cok haklisiniz. Insanlar malesef sureci zorlastiran en onemli etmenlerin basinda geliyor. Allah kolaylik versin.

Sent from my MI 8 SE using Tapatalk

Naçizane olarak kendi bildiğimce ;
Herhangi bir şeyin bir girdisi oluyor, Farklı bir şeye dönüşüp çıktı veriyor ise bunu proses haline çevirebilirsin.

mesela girdi olarak bir malzeme olsun , o malzeme işleniyor ve bir başka şeye dönüşüyor, bunu üretim prosesi
farklı bir örnek: sen anket yaptın memnuniyet veya sosyal bir anket, bunun girdisi insanların anket cevapları ,,, sen bu cevapları kendi kuruluş bünyende değerlendirdin ve sonuca bağlı yapılacakları çıkartıp uyguladın. girdin insan fikirleri, çıktın insan memnuniyeti.

yada çok daha değişik bir örnek vermek istersem , iş yerine çok fazla insan girip çıkıyor, sende bu insanlara ikramda bulunuyorsun, ama ikramların bir maliyeti var, bu maliyeti düşürmek istiyorsun, hazır kuru pasta alacağına, kuru pasta makinesi aldın. şimdi bunun sistemini prosese çevirmek istersen:
girdi olarak un, şeker vb.. , cıktı olarak kuru pasta vb.. yazarsın. Proses akışına da yapma aşamaları, performans içinde makinenin bakımı, enerji tüketimi vb..
bunun üzerinden de müşteri memnuniyetine dalarsın :) uzar da uzar gider .

ben böyle biliyorum , şahsen yanlış olabilir. Yanlış bir durumda lütfen cevap yazmayı ihmal etmeyiniz..

Arkadaşlar sürç etkileşim şeması örneği var mıdır elinizde, açıkcası bu konu benim kafama tam oturmuyor

Ekli dosyalar

• PROSESLERİN ETKİLEŞİM ŞEMASI.docx
    40.3 KB · Görüntüleme: 471
fatih bey, analiz ölçme veya sürekli iyleştimeyi süreçte nasıl gösteriyorsunuz birde okun anlamı bu süreç diğer süreci etkiler mi demek? bir diğer soru iki sürecin birbirinden etkilenme durumu nedir :) biraz fazla soru sordum
Merhaba. Bu ok simgeleri birbiriyle etkilesim gosteren süreçler olduğunu belirtiyor. Etkilenme durumu tamamen sizin sisteminize özeldir. Örnek olarak üretim sureci satın alma sureci ile etkileşimdedir. Satın alma yapılmadan üretim yapılmaz ve müşterilere üretim terminleri satın alma verilerini de elde ederek verilir.

Sent from my MI 8 SE using Tapatalk

Son düzenleme:
fatih bey, analiz ölçme veya sürekli iyleştimeyi süreçte nasıl gösteriyorsunuz birde okun anlamı bu süreç diğer süreci etkiler mi demek? bir diğer soru iki sürecin birbirinden etkilenme durumu nedir :) biraz fazla soru sordum
Bu arada sürekli iyileştirmeyi ben yönetim gözden geçirme süreci içinde değerlendirdim.Bu da etkileşim şemasında yönetsel süreçler altında bulunmaktadır. Etkileşim şemasına baktığınız zaman yönetsel süreçlerin, müşteri gereksiniminden müşteri memnuniyetine kadar olan süredeki tüm süreçleri kapsadığını göreceksiniz. Arada boydan boya bir çizgi var. Bu çizgiye doğru gösterilen oklar o süreçlerin, tüm süreçlere etki ettiğini gösterir.

merhaba Fatih Bey süreç etkileşim şemanız da tasarım ve geliştirmeden önce neden satış ve sevkıyat geldi o kısmı biraz anlayamadım. açıklayabilir misiniz konuyu daha iyi kavramam için

merhaba Fatih Bey süreç etkileşim şemanız da tasarım ve geliştirmeden önce neden satış ve sevkıyat geldi o kısmı biraz anlayamadım. açıklayabilir misiniz konuyu daha iyi kavramam için
Merhaba,
Satış ve Sevkiyat süreci aslında pazarlamayı da içerdiği için bu şekilde oldu. Önce pazarlama iletişime geçiyor sonrasında tasarım yapılıyor şeklinde. Sürecimizin ismine pazarlama eklenmeliydi haklısınız.

İşinize yarar mı bilmiyorum ama bizim etkileşim şemamız da böyle

Ekli dosyalar

• Process Interaction Map.pdf
    557.7 KB · Görüntüleme: 434

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri