Yeni Tedarikçi Değerlendirme

Arkadasca

Yarbay
Moderatör
Üye
Selamlar,

Tedarikçi değerlendirme talimatını revize ediyorum.
Satıcı, imalatçı firmalar için puanlama tablolarını belirledim.
Aşağıdaki bölümü talimatta nasıl düzeltebilirim?
Denetçi gelipte bu puanı neye göre verdin? Neden verdin? ve benzeri 5N 1K sistemin işletir ise aşağıdaki sisteme göre verecek yanıtımız yok.
Hizmet alındığında talep açılmıyor, satın alma siparişi verilmiyor, satın alma emri ve satın alma teklifi açılmıyor.
Özetle: Hizmet firmalarını nasıl değerlendirebilirim?

A. HİZMET FİRMALARI İÇİN
Hizmet sunan tedarikçilerinin performansı her biri 100 puan üzerinden inisiyatif yöntemi ile değerlendirilmek üzere aşağıdaki kriterlere göre yapılır:
1. Hizmetin zamanında verilmesi
2. Hizmetin istenilene uygun ve sorunsuz verilmesi
3. Tedarikçinin verdiği hizmeti takip etmesi
4. Tedarikçinin firmaya karşı genel yaklaşımı

Fiyat ? Fiyat yer almamış ? Fiyat en önemli unsurdur genellikle..

Kalite 30 puan
Fiyat 30 puan
Zamanında teslim 20 puan
Yaklaşım işbirliği ve uyum %20

Toplam 100 puan . Benim değerlendirme tablomda böyle..

Selamlar,
Puanlamayı da ilave ettim. Güzel oldu, teşekkür ederim.
Genel olarak hizmet değerlendirmesi bu şekilde mi yapılır?
Ayrıca fiyat unsurunu neye göre 30 puan verildi diye sorulursa aynı işi yapan diğer firmalara göre mi denilmeli?
Kolay gelsin.

Biz üretim firmasıyız ama hizmet için mantık aynı olabilir.
Evet fiyat , tedarik seçenekleriniz arasında uygunluğa göre belirliyoruz.

Selamlar,

Denetçi gelipte bu puanı neye göre verdin? Neden verdin? ve benzeri 5N 1K sistemin işletir ise aşağıdaki sisteme göre verecek yanıtımız yok.
Hizmet alındığında talep açılmıyor, satın alma siparişi verilmiyor, satın alma emri ve satın alma teklifi açılmıyor.

A. HİZMET FİRMALARI İÇİN
Hizmet sunan tedarikçilerinin performansı her biri 100 puan üzerinden inisiyatif yöntemi ile değerlendirilmek üzere aşağıdaki kriterlere göre yapılır:

Benim Puanlamamda bu
1-Giriş Kontrol Sistemi (Başarı Puanına Etkisi : 40 puan)

*Alınan ürün / hizmette hiç iade yapılmamış ise
*Alınan ürün / hizmette satın alınan ürün/hizmetin %20'sinin altında iade iade yapılmış ise
*Alınan ürün / hizmette satın alınan ürün/hizmetin %20'sinin üstünde iade iade yapılmış ise

2-Termine Uygunluk (Başarı Puanına Etkisi : 35 puan)

*1 yıl içinde hiç gecikme olmamış ise
*Firma nadiren geciktirme yapıyor ancak ürünü / hizmeti etkilememiş ise
*Firma sık sık geciktirme yapıyor ve ürünü / hizmeti etkileyen kritik gecikmeler ise

3-Kalite Sistemi (Başarı Puanına Etkisi : 15 puan)

*Ürün Belgesi var ancak Kalite Sistem Belgesi yok ise
*Kalite Sistem Belgesi var ancak Ürün Belgesi yok ise
*Ürün ve Kalite Sistem Belgesi var ise
*Ürün ve Kalite Sistem Belgesi yok ise

4-Temin Kolaylığı (Başarı Puanına Etkisi : 10 puan)

*Tedarikçi ürünü / hizmeti bizlere teslim ediyor ise
*Ürünü / hizmeti kendimiz alıyor ve tedarikçi aynı şehirdeyse
*Ürünü / hizmeti kendimiz alıyor ve tedarikçi aynı şehirde değilse

Selamlar,

Paylaşımınız için teşekkür ederim.
Farklı ve güzel bir bakış açısı... Ürün ve hzimet bir arada değerlendirilmiş.

Başarılar dilerim.

Benim Puanlamamda bu
1-Giriş Kontrol Sistemi (Başarı Puanına Etkisi : 40 puan)

*Alınan ürün / hizmette hiç iade yapılmamış ise
*Alınan ürün / hizmette satın alınan ürün/hizmetin %20'sinin altında iade iade yapılmış ise
*Alınan ürün / hizmette satın alınan ürün/hizmetin %20'sinin üstünde iade iade yapılmış ise

2-Termine Uygunluk (Başarı Puanına Etkisi : 35 puan)

*1 yıl içinde hiç gecikme olmamış ise
*Firma nadiren geciktirme yapıyor ancak ürünü / hizmeti etkilememiş ise
*Firma sık sık geciktirme yapıyor ve ürünü / hizmeti etkileyen kritik gecikmeler ise

3-Kalite Sistemi (Başarı Puanına Etkisi : 15 puan)

*Ürün ve Kalite Sistem Belgesi yok ise

4-Temin Kolaylığı (Başarı Puanına Etkisi : 10 puan)

*Tedarikçi ürünü / hizmeti bizlere teslim ediyor ise
*Ürünü / hizmeti kendimiz alıyor ve tedarikçi aynı şehirdeyse
*Ürünü / hizmeti kendimiz alıyor ve tedarikçi aynı şehirde değilse

Tedarikçi değerlendirme ile seçme kriterleri farklı olmalıdır. Sizin detayda anlattığınız ;
*Ürün ve Kalite Sistem Belgesi yok ise,
gibi kriterler seçme kriteri olarak geçmesi daha doğru olur.

Bu kriterlerden geçmiş ve çalışmakta olduğunuz firmaları değerlendirirken kullanacağınız kriterler de bu belge sorgulamak ya da ona göre puanlamak anlamsız olur derim ben.
YANLIŞ MIYIM?

Tedarikçi değerlendirme ile seçme kriterleri farklı olmalıdır. Sizin detayda anlattığınız ;
*Ürün ve Kalite Sistem Belgesi yok ise,
gibi kriterler seçme kriteri olarak geçmesi daha doğru olur.

Bu kriterlerden geçmiş ve çalışmakta olduğunuz firmaları değerlendirirken kullanacağınız kriterler de bu belge sorgulamak ya da ona göre puanlamak anlamsız olur derim ben.
YANLIŞ MIYIM?

Haklısınız ama kriterler olması her koşula uyduğu anlamına gelmiyor malesef.

Biz Manisa da Ankastre elektroniği üreten bir firmayız. Tedarikçilerimiz uzak doğudan ithalat yapan elektronik komponent pazarlamacıları. Bu tür bir firmayı seçerken ISO9001 sistemi varmı diye sorguladm diyelim. ISO9001 sistemini ne kadar uyguladığını sorgulamam için gidip orayı denetlemem lazım. E bu mümkün olmadığına göre bu seçenek benim için sadece tedarikçi belirlemede bir kriter olabilir . Ne kadar uygulayıp uygulamadığı beni etkilemediği sürece de kendisini ilgilendirir.

Biz Manisa da Ankastre elektroniği üreten bir firmayız. Tedarikçilerimiz uzak doğudan ithalat yapan elektronik komponent pazarlamacıları. Bu tür bir firmayı seçerken ISO9001 sistemi varmı diye sorguladm diyelim. ISO9001 sistemini ne kadar uyguladığını sorgulamam için gidip orayı denetlemem lazım. E bu mümkün olmadığına göre bu seçenek benim için sadece tedarikçi belirlemede bir kriter olabilir . Ne kadar uygulayıp uygulamadığı beni etkilemediği sürece de kendisini ilgilendirir.

Sizde Ulaşılabilir olanlara uygularsınız olur biter :))

Üretici yan sanayi tedarikçilerin denetlenmesi ve yerinde kontrol en doğru yöntem. Ancak biz ithalatçı firmalar aracılığı ile Çin ve diğer uzakdoğu ülkelerinden komponent getiren ve pazarlayan firmalar ile çalışmakta ve ekserisi bu firmalardan oluşan bir tedarikçi değerlendirme sürecimiz var. Serigrafi , boya , ve kablo tedarikçilerimizi de yerinde denetlemeler ile değerlendirme yapıyoruz. Bu firmalar aynı şehirde olması daha doğru , hızlı aksiyon ve reaksiyon için . Böylelikle denetleme yapma şansı buluyoruz. Ancak daha önce de dediğim gibi ISO9001 sistemi olması firmayı daha seçim aşamasında iken sorgulamak ve olmayan firmayla ya çalışmamak ya da mecbur kalınırsa ISO9001 beklentimiz olduğunu ve sıkı kontrol altında tutularak çalışma yapmak üzere bağlantıya geçiyoruz.

Üretici yan sanayi tedarikçilerin denetlenmesi ve yerinde kontrol en doğru yöntem. Ancak biz ithalatçı firmalar aracılığı ile Çin ve diğer uzakdoğu ülkelerinden komponent getiren ve pazarlayan firmalar ile çalışmakta ve ekserisi bu firmalardan oluşan bir tedarikçi değerlendirme sürecimiz var. Serigrafi , boya , ve kablo tedarikçilerimizi de yerinde denetlemeler ile değerlendirme yapıyoruz. Bu firmalar aynı şehirde olması daha doğru , hızlı aksiyon ve reaksiyon için . Böylelikle denetleme yapma şansı buluyoruz. Ancak daha önce de dediğim gibi ISO9001 sistemi olması firmayı daha seçim aşamasında iken sorgulamak ve olmayan firmayla ya çalışmamak ya da mecbur kalınırsa ISO9001 beklentimiz olduğunu ve sıkı kontrol altında tutularak çalışma yapmak üzere bağlantıya geçiyoruz.

iso9001 belgesi olmayan firma ile çalışmamak tabiki ilk seçenek lakin tedarik edeceğimiz ürün sadece bir kaç firmada var ve o firmada da kalite belgesi yoksa (Merdiven altı Firmalar) orada tıkanıp kalıyoruz malesef.

Aynen anlatmaya çalıştığım buydu.. :)

Selamlar,

A. HİZMET FİRMALARI İÇİN

Bizde hizmet firmalarını kategorize ettik

Kalibrasyon tedarikçisi-Fiyat/17025 yada Üretici Firma/Dönüş Süresi/Raporların Teslimat Süresi max .. gün

Eğitim Tedarikçisi-Eğitim memnuniyet oranı/fiyat

Sarf Tedarikçisi:Navlun/Termin/Fiyat/Bakım Memnuniyet

KKD personel memnuniyett/termin/fiyat

Hepsinde aynı kriterler olmuyor ne yazıkki.

Merhabalar. Tedarikçilerimizi yerinde değerlendirmek (denetlemek) için kullanabileceğimiz bir soru listesi varsa paylaşabilir misiniz?

.
.
Selamlar,

Talep ettiğiniz rapor ektedir.

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• tedarikci_degerlendirme_secme_ve_denetim_formu.xlsx
    13.7 KB · Görüntüleme: 305

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri